Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler hakkında bilgi kısaca.

Kalp ve damar rahatsızlıkları, uzun süreli kolesterol rahatsızlığının başlıca sonuçlarıdır. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olacak şeyler sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve boy-kilo oranını korumak olarak sayılabilir. Kolesterolün getireceği rahatsızlıklar bireysel olarak bu şekilde önlenebilmektedir. İyi kolesterolün yükselmesi ve kötü kolesterolün düşmesi ana hedef olmalıdır. Bunun için omega 3 ve yağ asidine sahip besinler tüketilmelidir. Bunlar da yeşil yapraklı sebzeler, balıklar ve lifli tahıllar olarak sayılabilir. Bu besinler tüketilmeden önce eğer kolesterol düşürücü ilaç kullanılıyorsa doktora danışılmalıdır.

Yulaf ezmesi, mısır gevreği, yulaf kepeği gibi yulaf içerikli gıdaların tüketimi kötü kolesterolü düşürür. Bunları kahvaltıda tüketebilirsiniz. Armut, erik ve elma gibi meyveler de buna destekçidir.

Kalp sağlığının korunması için fındık tüketmek önemlidir. E vitamini bulundurması sebebiyle kolesterolü düşürmeye yarar. Ceviz ve badem gibi yemişler de buna destekçidir fakat yeterli miktarda tüketmek önemlidir. Bir avucu geçmemelidir.

Kalp sağlığının korunması için bir diğer besin de balıktır. Omega 3 yağ asidi bulundurması sebebiyle HDL olarak bilinen iyi kolesterol artışa geçer. Kan basıncının düzenlenmesini ve damar tıkanıklığı riskinin azaltılmasını da sağlayan omega 3 oldukça faydalıdır. Ton, somon, hamsi ve sardalya gibi balıklarda bolca omega 3 bulunur.

Antioksidan kaynağı olarak zeytinyağı kullanılabilir. Özellikle sızma hali tercih edilmelidir. Az işlenmiş olduğundan daha sağlıklıdır. Tereyağı ve ayçiçek yağı da az işlenmiş yağlara örnektir. Fakat yüksek kilo şikayeti olanlar zeytinyağı fazla kalori içerdiği için doktoruna danışmalıdır. Uzmanlara göre günde iki kaşıktan fazla zeytinyağı tüketilmemelidir.

mide-asidini-emen-ekmek-mide-agrisina-iyi-gelir

Kolesterole Ne İyi Gelir Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz