Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Kolanın Zararları Nelerdir

Bu yazımızda sizlere, koladaki büyük tehlikeyi anlatacağız.

Asitli içecekler içinde Türkiye’de en çok tüketilen kola çocuklar tarafından çok fazla içilmekte. Kola almayı uzun yıllardır bırakan bir kişi olarak, çocukların kola içmemesi için gerekenin yapılmasını düşünüyorum. Bu yazımızda da sizlere, asitli içeceklerin zararlarını anlatacağız.

Bir bardak kola 1 saat içerisinde vücudumuza neler yapar:

10 çay kaşığı şeker içeren bir bardak kola, günlük şeker ihtiyacımızın yaklaşık 100 katı. İlk 10 dakikada, 10 çay kaşığı şeker vücudumuza girer. Fazla içinde bulantı olmasının sebebi içeriğindeki fosforik asittir. 20 dakikada şekerimiz aşırı artmış olur ve insülin salgısı artar, bunun yanı sıra kan şekeri artışı karaciğerde yağlanma yapar.

40 dakika içinde vücuda giren kafein, kan basıncını arttırır ve karaciğerde daha fazla şeker üretimi olur ve kan şekeri yine artar.

45 dakikada beyinde dopamine bağlı mutluluk etkisi olur ve tekrar kola içmek istersiniz. Bu döngü sürdükçe sizler daha fazla içersiniz ve kilo olmaya başlarsınız. Vücudunuzda insülin direnci gelişir. Şişmanlık başlar ve tüm hücreleriniz zamanla dejenerasyona uğrarlar.

Umarım yazımız sizlere Kolanın Zararları Nelerdir konusunda bilgilendirici olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tuğçe nuran susam dedi ki:

    hocam bilgileriniz süpeeer 10)d

Yorum Yaz