Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Köküne Kibrit Suyu Dökmek Deyiminin Anlamı

Farklı farklı olaylarla karşı karşıya kalan atalarımız bu olaylar karşısında eski zamanlardan bu yana bir çok atasözü ve deyim oluşturmuştur ve bu kalıplaşmış sözcük kalıpları insanlar arasında yayılarak geçmişten günümüze kadar kuşaktan kuşağa aktarılarak gelmiştir.

Atalarımızın oluşturduğu kalıplaşmış ve halk arasında sıkça kullanılan deyimlerden birisi de “Köküne kibrit suyu dökmek” deyimidir. Bu deyim genellikle insanların birbirlerine herhangi bir olay karşısında kızdığında ya da öfkelendiğinde kullanılır.

Köküne kibrit suyu dökmek deyiminin sözlük anlamı; yok etmek, ortadan kaldırmak gibi anlamlar içerir. Örneğin; bir bayan bir erkek arkadaşıyla ya da eşiyle kavga edip ona çok sinirlendiğinde bu deyimini sıkça kullanabilir ya da durum tam tersi de olabilir. Ancak bu deyimi karşı cins olarak sınırlamak doğru olmaz bir kişiye ya da bir şeye kızan bir insan hepsini genelleyerek “Hepsinin köküne kibrit suyu” diyerek kızgınlığını ya da kırgınlığını dile getirebilir.

Köküne Kibrit Suyu Dökmek Deyiminin Anlamı Nedir Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz