Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Köktürk Yazıtlarının Türk Edebiyatı Tarihi Kültürü İçin Önemi

Köktürk Yazıtlarının Türk edebiyatı, Türk tarihi ve Türk kültürü için önemi nedir?

Göktürk yazıtları; Türk tabirinin yer aldığı ilk edebi metin ve aynı zamanda bilinen en eski ve ilk Türkçe metindir. Göktürk yazıtlarında; taşlar üzerine yazılmış tarihi, Türk devlet adamlarının millete hesap vermesi, devletin ve milletin karşılıklı vazifeleri, Türk kuralları, Türk töresi, Türk kültürünün büyük vesikası, Türk askerinin zekasını, Türk askerlik sanatının inceliklerini, Türk feragat ve faziletinin anlatılması bakımından oldukça önemlidir.

Göktürk yazıtları Türk tarihi için önemlidir. Ayrıca bu yazıt Türkçenin ilk yazılı belgesi niteliğindedir. Göktürk alfabesiyle kaleme alınmış yazıtlar ve belgeler, Türk dili tarihinin ilk örnekleridir. Bu yazıtların diline bakılırsa Türkçe o dönemde bile oldukça gelişmiş bir dildir. Dilbilgisi yönünden zengin, sözcük dağarcığının geniş, belgelerdir.

Köktürk yazıtları, düz yazıya örnek bir eserdir. Ancak bazı dil bilimciler yazıtların şiir şeklinde yazıldığına inanırlar. Fakat bunu tamamen doğru kabul etmek yanlıştır. Yazıtlardaki dil ve söyleyiş şiire benzer ancak bu özelliği onun türünden dolayıdır.

Köktürk Yazıtları, anı-söylev karışımı bir türdür. İlk incelemelerde dikkat, konuşan kişi olan Bilge Kağan üzerinde yoğunlaşır. Bilge Kağan güçlü bir nutukçudur. İkinci olarak ise yazıtların tarihsel ve siyasal kapsamları dikkat çeker.

Göktürk Yazıtları; Türk tarihini yaşayışlarını, kültürlerini kavrayabilmemiz için bize ışık tutar. Yazıtlar Göktürk Kağanlığı tarafından resmi olarak yazılmıştır. İlk kez Türk adını taşıyan devlet bozkır devletleriyle benzerlik gösterir. Bu soyu taşıyan boylar “il” kapsamında birleştirilerek merkezi yönetime bağlanmıştır. Bu boylar orduya hizmet etmiştir.

Yazıtta siyasal bir amaç taşır; “Türklük bilincini oluşturmak ve Türk birliğini sağlamak.” hedefini benimseyen Bilge Kağan, Orta Asya’da Türk birliğini sağlamayı kendine borç bilmiştir. Hakimiyetini sağladığı halka geçmiş dönemlerde yaşadıkları sıkıntıları anlatarak özgürlüğün ne denli önemli olduğunu aşılamıştır. Bunun kanıtları da yazıtlarda geçmektedir.

Köktürk Yazıtlarının Türk Edebiyatı Tarihi ve Türk Kültürü Açısından Önemi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ebrgvnc dedi ki:

  Sordugum sorunun cevabini alamadim gercekten cok tesekkurler.

 2. Kaygu dedi ki:

  Aadamın uzun yazması daha iyi siz beyninizi kullanıp kısaltamayacak kadar aptalsanız o sizin sıkıntınız adam konuyu gereksiz uzatmadığı sürece uzun yazması sıkıntı değildir başka yerde ağlayın. Eline sağlık admin

 3. döndü bölükbaşı dedi ki:

  yeterli bilgi;) tesekkurler?

 4. merve dedi ki:

  Cok uzun yha ??

 5. zeyno dedi ki:

  bence çok iyi performans için :)

 6. HAVVA GÜLSÜM TANRIGÜL dedi ki:

  Arkadaşlar! Öncelikle’ELİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK’Sosyal Bilgiler ödevinde bana yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim…. (ALLAH)Sizden Razı Gelsin……..

 7. fatoş dedi ki:

  kısa dedik ya

  1. HAVVA GÜLSÜM TANRIGÜL dedi ki:

   Fatoş Hanım kusura bakmayın! Ama insanlar bizim için sonuçta emek vermiş. O zaman tekrar kusra bakmıyın ödevinizi burdan yapmayın o zaman. Umarım bana kızmamışsınızdır

 8. Final_isyan_demet_fan dedi ki:

  Ya abi bunedir ? Biride çıkıp demiyorki uzun yazmamın analamı yok öğrenci ödev yaparken bunu yazamaz onlar kısaltacağına biz uzun değil kısa yazalım . Kısasını gönderirsen çok sevinirim ama uzun çok kötü ya

 9. taha dedi ki:

  ya abi ödevi int. ten yapan bir kişi kısa cevap istiyo demektir uff

 10. illaki yorum dedi ki:

  güzel ama daha kısa lütfen yani az az daha az!

 11. Admin dedi ki:

  Bir daha kısa yazarız şimdilik sizden özür diliyorum :)

  1. ece dedi ki:

   Özür dilemeye gerek yok.çok güzel yazıyorsunuz ancak sadcece biraz yoruluyoruz o kadar.Ama sizin de söylediğiniz gibi biraz daha kısa yazarsınız süper olur,teşekkürle… :) =)

  2. ece böce dedi ki:

   Özür dilemeye gerek yok.çok güzel yazıyorsunuz ancak sadcece biraz yoruluyoruz o kadar.Ama sizin de söylediğiniz gibi biraz daha kısa yazarsınız süper olur,teşekkürle… :) =)

 12. melisa dedi ki:

  çok uzun biraz kısaltırmısınız bu kadarını yazamayızki değilmi ? ?

  1. sanane dedi ki:

   bencede katılıyorum.

 13. Adınız ... dedi ki:

  çok azmış yaa iyiki az demişim çok desem ne olurdu düşünemiyorum.

 14. umut dedi ki:

  kısa yazın ne olur acil ödevim var :::(

 15. anyela dedi ki:

  Cok kisa biraz daha uzun yapin …

 16. sanane dedi ki:

  biraz kısa olabilir mi?

 17. cemre dedi ki:

  biraz kısa olsa çok güzel olacak

  1. sanane dedi ki:

   ayn katılıyorum

 18. melek dedi ki:

  begendim cok iyi

  1. berna dedi ki:

   biraz kisa yazin vallahi hiç bişey anlamadım

 19. Ahmet dedi ki:

  Kısa yazın biraz çok uzun

  1. Ayşe dedi ki:

   bence bu kadar iyi

 20. gonca gül dedi ki:

  süper

Yorum Yaz