Kokarca Neden Kokar

Yeryüzünde insanlar dışında bir çok hayvan ve bitki de yaşamını sürdürmektedir. Her canlının farklı özellikleri ve fiziksel yapıları vardır. Bu yazımızda sizlere kokarcanın kokusu hakkında bilgi vereceğiz.

Kokarca-3Kokarca canlısı aslında adı ile de bir kısım özelliklerini belli etmektedir. İsminden de anlaşıldığı gibi bu canlı etrafa dayanılmaz ve rahatsız edici bir koku yaymaktadır. Kokarca bir ortama alındığında bir süre sonra o ortama pis bir koku yayıldığı anlaşılır.

Bilim adamlarının yapmış olduğu bilimsel araştırmalara sonucunda kokarcanın bu pis kokuyu “mocapton” adlı madde ile salgıladıkları saptanmıştır. Bu madde kokarcanın salgı keseciklerinde özellikle üretilir ve bir sıvı ile salgılanır. Kokarca bu sıvı ile kokusunu uzun süre muhafaza eder ve kendisini tehdit altında hissettiğinde düşmanlarına karşı salgılar.

Kokarca, yukarıda da belirttiğimiz gibi bir tehlike gördüğünde kuyruğunu kaldırıp koku keseciklerinin etrafında bulunan adalelerini sıkıştırır ve iki tabanca şeklinde dışarı çıkarır ve bu kötü kokusunu dış ortama salar. Kokarca, vücudunda altı kez püskürtebilecek miktarda bu sıvıyı vücudunda tutar.

Kokarca Neden Kokar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.