Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Koca Seyit’in Çanakkale Savaşında Yaşadığı İlginç Olay Nedir?

Bu yazımızda Koca Seyit’in Çanakkale Savaşında yaşadığı ilginç olay nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı, kullanılan savaş silahları ve tekniği bakımından dünyanın en kanlı savaşlarından biri olmuştur. Birçok devletin üstün silah ve askeri gücüyle katıldığı savaş bu neden le dünya savaşı olarak tarihe geçmiştir.

Bir Alman kurnazlığı ile savaşa dahil olan Osmanlı Devleti, geniş coğrafyası üzerinde birçok cephe açarak İtilaf Devletleri’ne karşı İttifak Devletleri safında savaşmıştır. Savaşta açılan en önemli cephelerden biri de Çanakkale Cephesi’dir. Bu cephede savaş öyle şiddetli yaşanmıştır ki tek başına bir cephe savaş olarak anılmaktadır.

Çanakkale Cephesi, Asya ve Avrupa’yı birbirine birleştiren boğaz üzerine kurulmuştur. Devamında kuzeyinde İstanbul Boğazı bulunmaktadır. İtilaf Devletleri boğaza saldırarak Rusya’ya yardım götürmek ve İstanbul’u işgal ederek Osmanlı’yı devre dışı bırakmak istemiştir.

Çanakkale Savaşı, denizde ve karada yaklaşık 1 yıl süren bir savaştır. İlk olarak denizde başlayıp, zaferle sonuçlanmıştır. İtilaf Devletleri ağır donanımlı gemileriyle boğaza hücum etmiştir. Kıyıları bombalayan gemiler Osmanlı’nın askeri kayıp vermesine neden olmuştur.

Silahların ve topların zarar gördüğü cephede, düşman gemileri ilerlemekteyken, kendine gelen bir asker, mermileri fark ederek topun hala sağlam olduğunu anlar. 275 kilogramlık mermileri tek başına tek seferde kaldırarak topun ağzına sürer ve ilerlemekte olan ağır silah yüklü gemiyi vurarak infilak olmasına sebep olur.

Bunu gerçekleştiren Koca Seyit Onbaşı’dır. Savaştan sonra kendisine mermileri kaldırılması teklif edildiğinde ancak içlerinin boşaltılmasıyla kaldırarak, savaş anında Allah’ın lütfu ve keremiyle o olayın gerçekleştiğini söylemiştir.

Koca Seyit’in Çanakkale Savaşında Yaşadığı İlginç Olay Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Çok iyi bişey çok iyi anlatmıştır

 2. hilal dedi ki:

  aradığım bu değil

 3. hüdayda dedi ki:

  koca seyit in çanakkale savaşında yaşadığı ilginç olay yazarak anlatınız diye ödevi vardı halletim sonunda sağ olun :)

 4. taha dedi ki:

  Onun adı koca seyit, tek başına yaklaşık 270 kilo ağırlığındaki mermiyi kaldırmış.

 5. zeynep dedi ki:

  Harika süper elinize sağlık.

  1. Mikail dedi ki:

   Vay be adı koca seyit, ruhu şad olsun.

  2. hilal dedi ki:

   tabiki süper ama daha uzun olsa

Yorum Yaz