Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Eylül 2020

Koah Hastalığı Nedir

Akciğerlerin zararlı gaz ve partiküllere karşı tepki vermesi sonucunda meydana gelen tıkayıcı ve ilerleyen akciğer hastalığının adı koah hastalığıdır.

Koah hastalığı ciğerlere giriş çıkış yapan hava akımını azaltır ve hava akımının hızı büyük bir hızla düşer bu da hastanın nefes alıp vermesini git gide zorlaştırır yani hastalık ilerler.

Yani yukarıdaki tanımlara da bakacak olursak koah hastalığının geri dönüüşmü olmayan bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.

 

KOAH Belirtileri:

  • Öksürük
  • Balgam
  • Nefes darlığı gibi şikayetlerdir. Koah hastalığı görülen hastalarda şiddetli öksürük, fazla miktarda balgam ve nefes alamama gibi şikayetler gittikçe artar. Hastalığın ilk evrelerinde öksürük ve balgam sadece sabahları görülürken zamanla artar.

Nefes darlığı şikayetleri öncelikle merdiven çıkma gibi durumlarda kendisini gösterir ancak hastalar bu şikayetleri görmezden gelir ve doktora başvurma gereği duymazlar. Bu nedenle de hastalık git gide ilerler ve tedavisi de zorlaşır. Bu nedenle özellikle sigara kullanan kişilerde eğer bu şikayetler görülürse zaman kaybetmeden doktora gitmekte fayda vardır.

Koah Hastalığı Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız İçin Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz