Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
KKTC Üniversitelerinde Tıp ve Hukuk Puanı Kalktı mı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

KKTC Üniversitelerinde Tıp ve Hukuk Puanı Kalktı mı

Bu sayfamızda KKTC üniversitelerinde tıp ve hukuk barajı ne kadar sorusunun cevabını vererek KKTC üniversitelerinde tıp ve hukuk ücretleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Her yıl olduğu gibi bu sene de tıp ve hukuk bölümlerinde belirlenmiş olan bir baraj var. Bu baraj tıp bölümünde 40 bin, hukuk bölümünde ise 150 bin. Bu barajın içerisinde olmayan öğrenciler hukuk ve tıp bölümlerini tercih edemeyecek. Ancak KKTC üniversitelerinde ise böyle bir baraj söz konusu değil. Bu üniversitelerden mezun olduktan sonra da Türkiye’de çalışabilmek de mümkün.

KKTC üniversitelerinde tıp ve hukuk okumanın ise bir bedeli var. Bunun için üniversitelere hukuk için 17 bin TL,  tıp için ise 37 bin TL ödemek gerekiyor. Bu durum her ne kadar eğitimciler tarafından adaletsizlik olarak nitelendirilse de YÖK gelecek yıl bu üniversitelere de baraj sınırı getireceğini söylüyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da YÖK tarafından birtakım değişiklikler yapılırken, bu değişikliklerin başında ise tıp ve hukuk bölümleri için getirilen baraj geliyor. Bundan sonra öğrenciler barajın belirlediği sıralamaya giremediklerinde hukuk ve tıp tercihi yapamayacak.

KKTC Üniversiteleri 2015-2016 Tıp ve Hukuk Bölümleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781