Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Kızan nedir

Kızan nedir

Kızan, efenin yönettiği çetede, yetişkin zeybeklerin emri altında olan delikanlı yaş­taki zeybektir. Terim, Batı Anadolu ve Trak­ya yöresinde oğlan ya da delikanlı anlamın­da da kullanılır.

Eskiden ünlü efelerin çetesine katılarak yanlarında kızan olmak. Batı Anadolulu köy delikanlıları için büyük önem taşırdı. Kızan olmak isteyen genç. zeybeklik gele­neğine göre efeye gider, belinden yatağanı­nı çekerek üç kez öpüp başına değdirir, elinde yatağanla efenin önünde diz çökerdi. Defne ağacı altında gerçekleştirilen törende soru-yanıt biçimindeki geleneksel konuşma­lar yapılır, kızanlığa girmek isteyen genç, kızanlığın ve zeybekliğin tüm kurallarına uyacağına ant içerdi. Efe. kızanın çeteye alındığını belirtmek üzere armağan ettiği ya­tağanı gencin beline takar ve böylece tören sona ererdi.

Kızanlar özel yaşamlarıyla ilgili işleri yap­mak için efeden izin alırlar, efe izin verme­den evlenemezlerdi. Kızan giysileri, daha sade ve ucuz oluşlarıyla efe ve yetişkin zeybek giysilerinden ayrılırdı. Kızanların mintan kolları, don paçaları efe ve zeybeklerinkine göre uzun, saç tıraşları da farklıydı. Efenin saçı ustura ile. zeybeğinki at nalı biçiminde, kızanların başlarının ise ortası tıraş edilirdi. Efenin buyruğu altına giren genç kızanlar silah olarak martin kullanırdı. Kızan ne demek bilgisi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz