Kitle İletişim Araçlarının Topluma Etkisi

Bu sayfamızda sizinle kitle iletişim araçlarının topluma etkisi hakkında kompozisyon örneğini paylaşacağız.

Kitle iletişim araçları dendiğinde akla ilk olarak gazete, televizyon, radyo gibi basın yayın organları gelmektedir. Bu yayın organları her gün hazırladıkları programlar ve haberler ile milyonlarca insana ulaşmaktadırlar. Bu nedenle kitle iletişim araçlarının toplum üzerindeki etkisinin çok büyük olduğu söylenebilir.

Kitle iletişim araçlarından insanların öğrenmiş olduğu haber ve bilgiler onların dünyaya bakışlarını, düşüncelerini mutlaka etkilemektedir. Bu haberler ile birlikte kişi bazı konulara olumlu veya olumsuz düşüncelere sahip olabilmektedir. Ayrıca bu iletişim araçlarında yer alan reklamlar da herkesi etkisi altına almaktadır. Örneğin bir televizyon reklamının sloganı daha sonra dilden dile dolaşmaya başlamaktadır.

Bir toplumu en fazla etkileyen şeylerden bir tanesi nedir diye bakıldığında bunun kitle iletişim araçları olduğu açıkça görülecektir. Özellikle teknoloji ile iç içe olduğumuz çağımızda insanların bunlardan uzak durabilmeleri mümkün değildir. Bir insanın okuduğu bir haberden, izlediği bir tartışma programından ya da dinlediği bir radyo reklamından etkilenmesi günümüzde çok sık görülen bir durumdur.

Kitle İletişim Araçları Toplumları Nasıl Etkiler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.