Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ekim 2021

Kitaplar İle İlgili Sohbet Yazısı

Bu yazımızda kitaplar ile ilgili sohbet yazısı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kitaplar sığınaktır. Kitaplar barınaktır. Kitaplar, dosttur. Kitaplar, arkadaştır. Kitap insanın servetidir. En değerli hazinesidir. Sermayesi kitap olanın sırtı yere gelmez. Kediler rahat eder. Kedi ve kitap iyi bir kompozisyon oluşturur.

Hayatı okumak, anlamlandırmak, yaşamak, yaşanabilir kılmak kitapla mümkündür. Ahlaki, hukuki ve dini olarak da bu böyledir. Kitap bir değerdir. Bir köprüdür. Geçmiş ve gelecek arasında bir aynadır. Kitap yoldur, giden için. Kitap sudur, içen için.

Kitaplar insana yol mu gösterir? Evet, ayrıca yol azığıdır. Yolda bırakmaz. Yarı yolda terk etmez. Yollar biter. Yollar çiledir, kitapla çekilir. Kitap, matbu ise değerlidir. Dijital dünyaya direniş hareketi olarak kitap, değerini korumaktadır.

Eskimez kitaplar, eski kitap diye hatırlanıyor, gariptir. Kitap madde olarak eskiyebilir, mana olarak eskimez. Çünkü bilgi her zaman güçtür. Kitap bilgiye ulaşma aracı olarak özel bir yere sahiptir. Bunu hiçbir işletim sistemi sağlayamaz. Çünkü bu bir haz meselesidir.

Bilim ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, insan yine aynı duygu ve düşüncelere sahip olarak insandır. Kitap da böyledir. Kitap, sayfaları karıştıkça kitaplar. Tozlandıkça, tozu içe çekildikçe, cümlelerin altı çizildikçe, notlar alındıkça insan gibi büyür, yaşanır ama asla ölmez. Devreder.

Kitapsızlıktan korkmalıyız. Kitap, kültürel bir miras olarak medeniyetlerin inşasında en önemli taştır. Kitapsız bir toplum yolsuz, amaçsız, ölü bir toplumdur. Kitaba sahip çıkmalı ve kitapla yatıp kalkmalıyız.

Kitaplar İle İlgili Sohbet Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Esma dedi ki:

    Türkçe öğretmenim kitaplar ile ilgili söyleşi yazmamızı istedi. Bu yazınız ödevimde bana ilham kaynağı oldu çok başarılı bir yazı olmuş.

Yorum Yaz