Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Kitap Okumak Çocuğunuzun Ufkunu Geliştirir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Kitap Okumak Çocuğunuzun Ufkunu Geliştirir

Kitaplar her bireyde olduğu gibi çocuklar için de oldukça verimli zaman değerlendirme yöntemidir. Kitaplar hem çocuğunuzun ufkunu geliştirir hem de çocuğun karşılaştığı yeni bilgi ve ortamlar hakkında etkili öğrenme gerçekleştirmesini sağlar. Kitaplar eşsiz birer cevherdir, her kitap kişiyi farklı dünyalara davet ederek bu dünyaların içinde yolculuk etmesini sağlar.

d-kitap

Anne babaların en çok şikayet ettikleri konulardan bir tanesi de çocuğunun kitap okumayı sevmemesidir. Çocukların ilerleyen yaşlarda kitap okumayı sevebilmeleri iin bu alışkanlığın onlara küçük yaşlarda kazandırılması gerekmektedir. Uzmanlar bebeklik çağından itibaren kendisine kitap okunan ve evlerinde bir kitaplık bulunan çocukların bu alışkanlığı çok daha kolay ve severek gerçekleştirdiklerini söylemektedir. Her şeyde olduğu gibi kitap alışkanlığı kazandırmada da etkili olan en kolay yöntem çocuğa kitap okuma konusunda örnek olmaktır. Kendileri okumayan ebeveynlerin çocuklarından kitap okumayı istemeye hakları yoktur. Çocuk anne babasının elinde kitap gördüğünde kendisi de bu alışkanlığı geliştirecek ve zevkle kitap okuyarak hatta kendi kitaplığını oluşturmak isteyecektir.

Kitap okumak etkili bir zaman değerlendirme yöntemi olmakla birlikte çocuğun dilsel, zihinsel ve sosyal alanda da gelişimini sağlar. Kitap okuyan çocuk dilini etkili kullanmayı öğrenir, okuduğunu anlama kabiliyeti kazanarak okuldaki derslerinde de başarılı olmanın kapılarını açar. Bunun için yapılması gereken küçük yaşlarda resimli kitaplarla başlayıp ardından seviyeyi giderek arttırmaktır. Kitap okumak oyun haline getirilerek daha eğlenceli bir uğraş şeklinde çocuğa yansıtılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781