Kitap ile İlgili Kompozisyon

Kitap ile ilgili kompozisyonlar kısa hakkında bilgi kısaca, kitap ile ilgili kompozisyon.

Kitap ve Biz

Bilgi ve kültüre ulaşmak her insanın hedeflediği bir şeydir. Kitaplar bilgi ve kültürün en yoğun olduğu kaynaklardır. Kitap okumak ise bir alışkanlıktır. Alışkanlığı olmayan kişilere büyük bir iş yükü gibi gelir ancak kitap okuyup başından hiç kalkmak istemeyenler de mevcuttur. Bazı insanlar yalnızlıklarını kitaplar sayesinde giderirler. Sevinç ve mutluluğu kitapta bulmak işten bile değildir.

Kitap okuyanlar arasında da sevilen tür ayrımı vardır. Şiir kitaplarını seven insanlar, öykü kitaplarını seven insanlar bulunabilir. Bunları sevenler bir diğerini sevmeyebilir. Kimileri romanı, masalı, hikayeyi kişiliğin aynası olarak görürken kimileri şiirlerin arkasındaki anlamı yakalamanın bir duygu patlaması olduğunu düşünür.

Kitaplardan kültür edindiğimiz gibi kitap okumanın da ayrı bir kültür olduğunu unutmamalıyız. Kitap okunurken sayfaları yıpratılmamalıdır. Kitaba güzel bakılmalıdır. Çünkü kitaplar insanın dostudur. Ancak ona güzel bakılırsa insan onun gerçekten dostu olduğunu kavrar. Ve bir kez kavradı mı elinden kitabı düşürmez. Çünkü aynı dostluğu ne internette bulabilir ne televizyonda.

Kitap Aşkı

Kitaplar ile aramızda bir çıkar ilişkisi olabileceği gibi bir aşk da olabilir. Eğer kitapları örneğin sınavlarda soruları hızlı okumak için okuyorsak bu bir çıkar ilişkisidir. Ancak sadece bunun için kitap okumak insanı bir süre sonra sıkar. Gerçekten kitabı seve seve okuyan ve metroda, otobüste, sahilde elinden düşürmeyen insanlar kitabı aşkla okumaktadır. Yani ondan bir şey beklemeden okumaktadır. Aslında kitabın en büyük yararı da o zaman insana bulaşmaktadır.

Kitabın en büyük yararı ise insana güzel ahlak kazandırması, ufkunu genişletmesidir. Bunlar üzerine yoğunlaşarak sahip olunacak şeyler değildir. Kendiliğinden gelişir.

Kitaplar insana yoğun duygular hissettirir. Bir kitaptan alınabilecek en büyük fayda bu duygulardır, bizi dinlendirmesidir. Öteki türlü bazı kabiliyetleri kazanmak da kitabın faydaları arasındadır fakat sadece bunlar için kitabı bir işmiş gibi okuyanlar o duyguları hiç tadamazlar.

Kitaplar

Kitaplar insanın en yakın dostlarındandır. Kitaplar yazarlar tarafından yazılır daha sonra matbaalarda çoğaltılarak bize ulaşır. Fakat o yazar kitap üzerinde büyük bir uğraş vermiştir. Öyle ki her kelimesini özenle seçmiştir. Bu sebeple yazar ile okuyucu arasında duygusal bir bağ kurulur.

Bizler kitabın sayfalarına dokundukça yazardan bir şeyler kaparız. Yazar ile okuyucu arasındaki duygu akışı sayfalar aracılığıyla olur. Zaten insanın kitaplardan aldığı faydalar da bu yüzdendir. Adeta bir insan bizi eğitiyormuş, bize öğüt veriyormuş gibi bir durum olduğu için bunca bilgiye ve kültüre sahip oluruz.

Bir kitapta bilmediğimiz hiçbir şey olmasa bile o kitabı okumak faydalıdır. Çünkü bildiklerimiz de tekrar ede ede pekişir. Bilinen bir şeyin bir olay örgüsünün içinde örneğiyle birlikte zihnimizde yer etmesini sağladığımızda çok daha kalıcı bilgiler edinmiş oluruz.

Kitap ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

43 yorum

  1. Benim yazdığım kompozisyonlar daha güzel burdakiler çok klasik olmuş başlıklarıda hiç düşünülmemiş gibi.Bence daha çok emek sarfetseydin daha güzel şeyler çıkartabilirdin :D

  2. Gerçekten tam deyinmek istediğim yerlere deyinmişsiniz .Sizi alkışlıyorum ve devamını rica ediyorum .Emeği geçen herkesin eline sağlık.Harikulade olmuş.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.