Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Kişiliğin Oluşmasında Ailenin Etkisi - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Kişiliğin Oluşmasında Ailenin Etkisi

Aile toplumu oluşturan toplumun en küçük yapı taşıdır Bu nedenle de aile toplumu yakından etkileyen bir faktördür. Bir birey dünyaya geldiğinde doğal olarak kendi ailesi içinde yaşamaya başlar ve öncelikle o toplumun özelliklerine göre şekillenmeye başlar.

Kişiliğin gelişmesinde anne baba etkisi oldukça fazladır. Çünkü birey ait olduğu ailede yaşar ve büyür. Bu nedenle de istemsiz olarak o ailenin değer yargıları ile büyür. Bu konuda da anne ve baba etken olarak rol oynamaktadır. Çocuk, anne ve babayı rol model olarak alır ve örnek alır böylece onlar gibi hareket ederek onlar gibi insan olamaya özenir.

Anne ve baba çocuğun kişilik gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için örnek davranışlar sergilemelidir. Çünkü çocuk küçük yaşta eğitilmeye daha elverişlidir ve daha yatkındır bu nedenle de anne ve babanın çocuğa karşı sergiledikleri hal ve hareketler, davranışlar son derece önem taşımaktadır. Çünkü ailede iyi yetişen ve kişiliğini sağlam geliştirebilen bireyler toplum açısından da faydalı birer birey haline gelmektedir.

Kişiliğin Gelişmesinde Ailenin Etkisi Konusundaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. rzzan dedi ki:

    çocuğun kişilik gelişiminde ailenin önemi nedir kısaca yazın.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781