Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Kısasa kısas” Uygulamasının Toplumsal Yaşamda Ortaya Çıkaracağı Sorunlar Neler Olabilir?

Bu yazımızda Kısasa kısas” uygulamasının toplumsal yaşamda ortaya çıkaracağı sorunlar neler olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kısasa kısas, kötülüğe mukabilince karşılık vermektedir. Meydana gelen bir suçun kötülüğü nedeniyle meydana çıkardığı zararın karşılanmasında, zararı tazmin etmek için suç işleyen kişinin cezalandırılmasıdır. Kısasa kısas bireysel olarak hukuki olmayarak uygulandığında toplumda birçok kırılmalar yaşanabilir.

Hukuki bir bağlayıcılığı olmadan bireysel intikam çıkar hırsları ile hareket etmek toplumda ayrılmalara, parçalanmalara, bölünmelere neden olur. Toplumda suç oranının artmasına neden olur. Toplumda kaosun yaşanmasına neden olur. Toplum yapısının bozulmasına neden olur. Sürekli suç artışı yaşanır. Bu devlet itibar ve iktidarını zayıflatır. Bu nedenle yeni sorunlar derin sorunlara dönüşerek daha vahim bir hal alır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hale dedi ki:

    Kısasa kısas” uygulamasının toplumsal yaşamda ortaya çıkaracağı sorunlar büyüktür. Çünkü bir toplumda kıyaslama yapılırsa orada huzursuzluk ve kıskançlık ortaya çıkar. Bunlarda birlikte yaşamı imkansız hale getiren duygulardır.

Yorum Yaz