Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2022

Kış Lastiği Takmayana Ceza Var mı Ne Kadar

Kış lastiği takmayana ceza ne kadar kaç tl? Kış lastiği zorunlu mu 2013. Kış lastiği yasası 2013 hangi araçları kapsıyor? Detaylar haberimizde.

Havaların soğuması ve kar yağışlarının başlamasıyla birlikte kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bundan sonra araçlarına kış lastiği takmayanlara ve yolun şartlarına uygun malzemeleri aracında bulundurmayanlara 77 TL para cezası kesilecek.

Bilindiği gibi kış lastiği kullanmayanlar veya aşınmış lastik kullananlar hem kendi hayatlarını hem de diğer insanların hayatını tehlikeye atıyor. Bu yüzden trafik polisleri kış lastiği konusunda denetimlerini arttırmış durumda. Her polis kontrolünde mutlaka tekerleğin diş aralığı derinliği ölçülüyor. Ölçümlerde diş derinliği 3 milimetrenin altında kalan araç sahipleri uyarılıyor, kış lastiği takmayan, aracında yedek lastik, zincir, çekme halatı gibi malzemeleri bulundurmayan ve lastik derinliği 1.6 milimetrenin altında olan sürücülere 77 TL para cezası uygulanıyor. Ayrıca ağır vasıta araçlarda kış lastiği bulunmaması durumunda trafikten men ediliyor ve yeni kış lastikleri takılmadan araçlar trafiğe çıkarılamıyor.

images

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz