Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2022

Kış İçin Hangi Hazırlıklar Yapılır

Sonbahar Mevsiminde Kış İçin Hangi Hazırlıklar Yapılır

Sonbahar kışın müjdecisidir. Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte kışın yaklaştığı anlaşılır. Sararan yapraklar, gökyüzünü kaplayan bulutlar, güneşin yüzünü bizlerden saklaması hep kış mevsiminin yaklaştığının habercisidir. Sonbaharın yaklaşması ile birlikte kış için hazırlıklar yapılmaya başlanır. Pek nedir bu hazırlıklar? Şimdi onlara şöyle bir göz gezdirelim.

Soba ile ısınmak artık günümüzde yaygın olmasa da hala sobayla ısınanlar tarafından bacalar temizlenir. Doğalgaz ile ısınanlar ise kombilerinin bakımını yaptırmak zorundadır. Bununla birlikte kiremitler onarılır, su boruları kontrol edilerek kışın yaşanacak su baskınlarından korunmak için gerekli hazırlıklar tamamlanır. Yeni yapılan binalarda bu hazırlıklara gerek olmasa da Anadolu’nun birçok yerinde eski yerleşimler hala varlığını korumaktadır.

Anadolu’da kadınlar kış için hamur işleri yaparlar. Kışlık tarhana ve turşu yapımı yurdumuzda çok yaygındır. Yazdan açılan yufkalar eriştelerin tadına kış mevsiminde doyum olmaz. Doğalgaz dışında başka enerji kaynakları ile ısınanlar sonbaharda yakacaklarını temin ederler. Bunun için önceden odun ve kömür alınır. Köylerde hayvanlar için yemler istiflenir. Ayrıca ağaçlar bir dahaki yaza hazırlık için budanarak bakımları yapılmış olur. Şehircilik ve belediye hizmetleri de altyapıdaki eksikleri gidererek kış için önlemini almış olur.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ela dedi ki:

  idare eder yani

 2. SÜLEYMANSORUÇ dedi ki:

  HİÇ GÜZEL DEĞİL HİÇ GÜZEL DEĞİL BU SİTEYİ KAPATTIRACAM HİÇ GÜZEL BİR SİTE DEĞİL BEN RONALDONUN ARKADAŞI

  1. esma dedi ki:

   İşte kış bitti, kış hazırlıkları 5 ay sonra yine başlar :)

Yorum Yaz