Kırşehir Gezilecek Yerler

Kırşehir Gezilecek Görülecek Yerler

Kırşehir Tatil Yerleri

Kırşehir Tatil Rehberi

Kırşehir
Kent yetiştirdiği güllerle de ün salmış, her yer gül bahçeleriyle ve bülbüllerle doluymuş. Zamanla ne gül kalmış yörede ne bülbül, Gülşehri kırlaşmış; adı da Kırşehir’e dönüşmüş.
Yörede ilk yerleşimin Hititler dönemine dayandığı anlaşılmaktadır. Bizans döneminde Mokisoss adlı bir kasabaydı. 1071’den sonra Selçukluların, Fatih Mehmet zamanında Osmanlıların eline geçti. Siyasi nedenlerle il merkeziyken (Ardahan’dan sonra )ilçeliğe tenzil-i rütbe eylemiş tek kentimiz olmak gibi bir ünü de vardır.

Tarih
Ahi Evran Türbesi: Kalenin 50 m. ilerisinde Tekke Sokağı’ndaki ahiliğin pirlerinden Ahi Evran Veli’nin türbesi (1482) kesme taştan yapılmıştır. Minaresi ve namaz odası bulunan türbe içerisinde altı sanduka bulunmaktadır.

Melik Gazi Türbesi : 1250 yılında eşinin Melik Gazi için yaptırdığı türbe sekizgen planlıdır. Konik bir külah yuvarlaklaştırılmış gövdeye giydirilmiştir. Kapı süslemeleri dikkat çekicidir.

Tümüyle mermerden yapılmış olan 1322 tarihli Aşık Paşa Türbesi, 1272’de gözlemevi olarak yapılıp sonradan camiye çevrilen Caca Bey Camisi, Kırşehir Arkeoloji Müzesi’ne bağlı olan Alaettin Camisi, Kayseri Caddesi’ndeki Laleli Camisi, Süleyman Türkmani Türbesi diğer tarihi eserlerdir.

Kentin 20 km. kuzeydoğu yönünde Hashöyük, Mucur yakınındaki yeraltı kenti eski çağdan günümüze ulaşan başlıca eserlerdir.

Terme Kaplıcası : Kentin kıyısında bulunan kaplıcada 41.5 derece olan kaynak suyu ile yapılan banyo kalp ve damar hastalıklarına, içme kürü de mide hastalıklarına iyi geliyor. Kaplıcada otel ve gerekli tesisler var.
Kesik Köprü: Kırşehir’in 20 km. güneyinde Kızılırmak üzerinde kurulmuş olan Kesik Köprü, Selçuklulardan kalma. 1251 Yılında yapılan ve günümüze sağlam ulaşan köprü, birbirine yakın sivri kemerli 13 gözden oluşuyor. Her iki yanında geniş taş korkuluklar bulunuyor.

Karakurt Kaplıcası : Merkeze 16 km. uzaklıktadır. Eski kaplıca binası Selçuklu Emiri Karakurt Baba adına yaptırılmış. Suyu 50 derece civarında. Romatizma ve deri hastalıklarına iyi geliyor.

Seyfe Gölü: Sazlık ve bataklık bir göl olan Seyfe gölü ve çevresi çok sayıda yaban hayvanının yaşam alanıdır.

Hirfanlı Baraj Gölü : Kızılırmak üzerinde kurulu Hirfanlı baraj gölü ve çevresi günübirlik dinlenme yeri olarak kullanılıyor. Oldukça büyük bir göl olan Hirfanlı Baraj Gölü’nün bir plajı bile var.

Kırşehir ve çevresinden çıkarılan değerli Hacıbektaş taşı çeşitli hediyelik eşya yapımında kullanılıyor. En çok da tesbih yapılıyor.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.