Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Kırklareli Nüfusu

Kırklareli TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2018 2019 yılı Kırklareli nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Kırklareli nüfusu kaç ve Kırklareli hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Kırklareli İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Kırklareli Nüfusu : 360.860

kırklareli

Kırklareli, Marmara Bölgesi’nin Trakya bölümünde bulunan bir ilimizdir. Kurtuluş Savaşı’ndan önce Kırkkilise olan adı, daha sonra Kırklareli olarak değiştirilmiştir.

Bölgenin genelinde karasal iklim hüküm sürmektedir. İlin sınırları içinde Yıldız Dağları ve Ergene Nehri bulunmaktadır. ergene Nehri’nin oluşturduğu plato Kırklareli’nde tarıma elverişli topraklar oluşmasını sağlamıştır.

İlin geçim kaynaklarını güneyde sanayi kuruluşları, kuzeyde tarım oluşturmaktadır. Ayçiçeği ve buğday bölgede en fazla yetiştirilen tarım ürünleridir. Kırklareli’nde bulunan Alpullu Şeker Fabrikası Türkiye’nin ilk şeker fabrikası iken; Trakya Cam Sanayi ülkenin en büyük cam fabrikasıdır.

İlin idari yapısı içinde toplam 8 ilçe bulunmaktadır. Bölgede Kapçuk,  Kambana, Kız Karşılaması, Ali Paşa, Ahmet Bey, Arabaya Taş Koydum, Bilal Oğlan gibi halk oyunları oynanır.

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde Erdil Yaşaroğlu’nun öncülüğünde 10952 m²’lik alana çizilen karikatür  Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır.

Kırklareli Toplam Nüfusu: 360.860

Kırklareli Nüfusu 2018 2019 ve Kırklareli Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz