Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2021

Kimyanın Uğraş Alanları Nelerdir Kısaca

p15

Bu yazımızda kimyanın uğraş alanları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kimya tarih boyunca insanlığın birçok ihtiyacından dolayı ortaya çıkmış fakat tarihin ilkel dönemlerinde bir bilim olarak anlaşılması zor olduğundan zamanla gelişerek bilim halini almış bir disiplindir. Maddeleri, maddelerinin etkileşimlerini ve enerjilerini inceleyen bir bilim dalıdır.

Kimya’nın uğraş alanı maddelerdir. Her şey maddelerden meydana geldiğini için Kimya’nın neredeyse girmediği alan iletişimde ve etkileşimde olmadığı disiplin yoktur. Kimya birçok programla birlikte ve zaman zaman bağımsız da çalışır.

Kimya, Fizik, Biyoloji, Matematik, Geometri, İstatistik, Astronomi ile çok yakından ilgilidir. Bununla beraber Kimya, Alt dallara ayrılarak etki alanını genişletmektedir. Kimya spesifik alanlara da sahiptir. Su Kimyası bunlardan biridir.

Organik Kimya, Anorganik Kimya, Analitik Kimya, Agrokimya, Çevre Kimyası, Su Kimyası, Biyokimya Kimyanın geniş alanını temsil eden dallardır.

Endüstriyel alanlardan, sanayilere, yeraltı ve yerüstü kaynaklarına kadar zengin bir alana hitap eden Kimya, bir ilim olarak bilimde yerini alan en nadide disiplindir. Çevremizdeki bütün maddelerin içyapısını ve dış özellikleri ve etkileşimlerini inceleyen kimya, sağlıkta, ticarette, enerjide, sanayide, gıdada, tarımda, hayvancılıkta ve saire bütün alanlarda karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle yeraltı ve yerüstü zenginliklerle yakında ilgilenen Kimya, bu zenginliklerin işlenmesinde, kullanılabilir hale gelmesinde değerli bilgiler sunarak insanlığa yararlı bir bilim olma yolunda ilerlemektedir.

Yeraltından, uzay çalışmalarına kadar dâhil olduğu enerji ve denge tepkimelerinin kanunları insanlık için büyük keşiflerin kapısını açmaktadır.

Kimya’nın Uğraş Alanları Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sıla dedi ki:

  çok güzel bayaaaa iyi …

 2. sıla dedi ki:

  çok kısa olmuş biraz daha ayrıntıya girermisiniz

 3. sıla dedi ki:

  kısaymış ama iyi değil istediğim bilgiler yok onun için çok saçma sizde dersinize bakın ayrıntıda daha ek puan alırsınız

 4. BUSE dedi ki:

  BAYA İSAYMİŞ

 5. Aykut dedi ki:

  Baya kısaymış ya sadece 14 cümle…

  1. Kebab Defender dedi ki:

   Onu saymak yerine yazsaydın bitirirdin

  2. BUSE dedi ki:

   CANİM 14 CUMLE DEĞİL SEN BENCE SAYMAYİ BİLMİYORSUN CANİSİ

   1. Anonim dedi ki:

    Birde saydin mi yanlis saymis diye

  3. Enes dedi ki:

   14 cümle değil matematiğin kaç

Yorum Yaz