Kimyanın Uğraş Alanları Nelerdir Kısaca

p15

Bu yazımızda kimyanın uğraş alanları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kimya tarih boyunca insanlığın birçok ihtiyacından dolayı ortaya çıkmış fakat tarihin ilkel dönemlerinde bir bilim olarak anlaşılması zor olduğundan zamanla gelişerek bilim halini almış bir disiplindir. Maddeleri, maddelerinin etkileşimlerini ve enerjilerini inceleyen bir bilim dalıdır.

Kimya’nın uğraş alanı maddelerdir. Her şey maddelerden meydana geldiğini için Kimya’nın neredeyse girmediği alan iletişimde ve etkileşimde olmadığı disiplin yoktur. Kimya birçok programla birlikte ve zaman zaman bağımsız da çalışır.

Kimya, Fizik, Biyoloji, Matematik, Geometri, İstatistik, Astronomi ile çok yakından ilgilidir. Bununla beraber Kimya, Alt dallara ayrılarak etki alanını genişletmektedir. Kimya spesifik alanlara da sahiptir. Su Kimyası bunlardan biridir.

Organik Kimya, Anorganik Kimya, Analitik Kimya, Agrokimya, Çevre Kimyası, Su Kimyası, Biyokimya Kimyanın geniş alanını temsil eden dallardır.

Endüstriyel alanlardan, sanayilere, yeraltı ve yerüstü kaynaklarına kadar zengin bir alana hitap eden Kimya, bir ilim olarak bilimde yerini alan en nadide disiplindir. Çevremizdeki bütün maddelerin içyapısını ve dış özellikleri ve etkileşimlerini inceleyen kimya, sağlıkta, ticarette, enerjide, sanayide, gıdada, tarımda, hayvancılıkta ve saire bütün alanlarda karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle yeraltı ve yerüstü zenginliklerle yakında ilgilenen Kimya, bu zenginliklerin işlenmesinde, kullanılabilir hale gelmesinde değerli bilgiler sunarak insanlığa yararlı bir bilim olma yolunda ilerlemektedir.

Yeraltından, uzay çalışmalarına kadar dâhil olduğu enerji ve denge tepkimelerinin kanunları insanlık için büyük keşiflerin kapısını açmaktadır.

Kimya’nın Uğraş Alanları Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

9 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.