Kese Kağıdının İcadı Kese Kağıdını Kim Buldu

Kese kağıdını kim buldu, kese kağıdının icadı hakkında bilgi veriyoruz.

Kese Kağıdı Ne Zaman İcat Edildi

Çocukken şişirip şişirip arkadaşlarımızın kula­ğının dibinde patlatarak ödlerini patlattığımız bir şeydir bu. Sonra manavda pazarda içine şeftali, elma falan konulduğunu görmüşüzdür. Bir de eskiden pazarcı esnafı güneş geçmesin diye kafa­larına takardı bunu. Başka yerde belki özel kese ­kağıdı kağıtlarıyla yapılıyordu ama bizde gazete kağıdı kullanılırdı. Gelelim bulanına. Adı Luther Childs Crowell. “Bize ne” deyip huysuzluk eden­ler okumasın. Ama “Bakalım bu adam nasıl biriy­miş? Niye gitmiş de kese kağıdını bulmuş?” diye merak edenleriniz varsa gözlerini dört açsın.

kese kağıdıBu Amerikalı mucit çocukken her çocuk gibi çocuktu. Fakat biraz garip bir çocuktu. İşi gücü akşama kadar oturup çeşitli şekillerde kâğıt kat­lamaktı. Annesi “Bu çocuk çarpıldı galiba!” diye hocalara falan götürdü mü bilemeyeceğiz ama aile­si zamanla çocuklarının bu haline alıştı. Zaman geçtikçe büyüdü büyüdü ve kâğıt saplantısından aniden çark edip ne alaka diyebileceğimiz uçuş makinesi adını verdiği bir şey buldu. Fakat kağıt hevesinden kendini tamimiyle vazgeçiremeyen Crowell bir gün yine haşır huşur kağıtlarıyla oynamaya geri dönüverdi. 1867 yılında içine bir şeyler koyulduğunda kese kağıdının ağzını açık tutan, fakat kapatıldığında hava almayacak şekilde kapanmasını sağlayan metal şeritlerin patentini aldı.

Bugün Amerika’da hala kullanılan kare tabanlı kese kağıtlarının patentine ise beş yıl sonra sahip oldu. Fakat kendisinin önemli bir şeyden haberi yoktu. Kese kağıdını ondan önce Margaret Knight isimli kadın icat etmişti bile. Ama Crowell gene de kese kağıdının patentini almak için kolları sıvadı ve “Hakkımı yedirmem” diyerek patent bürosuna başvurdu. “Sayın patentçi ağabeyle­rim ablalarım. Benden önce içi doldurulduğunda dörtgen biçimini alan kese kağıtlarının yapıldığını biliyorum. Ama çocuğumun ölüsünü öpeyim ki ben bunu o kadından yürütmedim. Benim bul­duğum kese kağıtlarının şahıdır. Benden önce bulunanki gibi kullanışsız dibi delik bir şey değil­dir.” diyerek heyetin ağzından girdi burnundan çıktı ve kese kağıdının patentini aldı. Tabi Crowell’in o zamanlar poşet denilen zımbırtıdan haberi olmadığı için, bu icadı dünya durdukça duracak, bir tek kese kağıdıyla bir şeyler taşına­cak sandı. Poşetten önce bir ara da memurlarla özdeşleştirilen nevale taşıma aracı file çıktıydı ama bunun konumuzla pek alakası yok.

Kese Kağıdının İcadı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.