Kereste Fabrikası Nedir

Kereste fabrikası nedir, kereste fabrikasında ne yapılır

Kereste fabrikası, ağaç tomruklarının iste­nilen boyutlarda kalas ya da kereste halinde biçildiği tesis. Bu tür fabrika ya da atölyele­rin başlıca donanımları planyalama, silme, zıvana açma ve öteki bitirme işlemi makine­leridir. Büyük kereste fabrikaları genellikle tomrukların ırmaklardan yararlanılarak ya da demiryoluyla taşınabildiği yerlerde kuru­lur. Akarsu yoluyla taşınan tomruklar yüze­rek kereste fabrikasına girer ve bir vinç aracılığıyla sudan çıkartılır. Raylı taşıma sisteminde ise, tomrukları depolamak için daha büyük bir alan gereklidir. Tomrukları depodan bıçkı makinelerine taşımak için de tavana asılı bir havai vinçten yararlanılır.

kereste fabrikasıTomruklar uygun boylarda bölümlere ay­rıldıkları bir ön işlemden geçtikten sonra çeşitli makinelerde istenilen boyutlarda bi­çilir. Alternatif hareketli şerit ve dairesel hızarlara (vargel tezgâhı) hareketli tablalar­la beslenen tomruklar çeşitli kalınlıklarda kesilir. Uygun aralıklarla dikey olarak yer­leştirilmiş, bir dizi testereden oluşan katrak tezgâhı, tomruğu kerestelere ayırır. Tez­gâhta kullanılan testere sayısı, kalın parça­lar kesmek için dörde kadar indirilebileceği gibi, ince parçalar için 50’ye kadar da çıkartılabilir.

Yarma şerit testere makineleri, parçalan­mış gövde odunu ve kapak tahtaları gibi artık malzemeleri yeniden işler. Tezgahlar­dan dökülen talaş ve yongalar, önceleri pnömatik kanallar aracılığıyla yakıt olarak kullanıldıkları kazan dairesine gönderiliyor­du. Günümüzde bu malzemenin büyük bir bölümü yonga levha üretiminde kulla­nılır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.