Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Kereste Fabrikası Hangi Bölgede Bulunur?

Aşağıda kereste fabrikası hangi bölgede bulunur kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde yedi coğrafik bölge bulunmaktadır. Ülkemizdeki coğrafik bölgeler, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri bitki örtüsü be iklim bakımından farklılıklar içermektedir. Ülkemizde her bölgenin kendine has özellikleri olması üç farklı iklim tipinin görülmesi ve dört mevsimin yaşanmasıyla doğrudan ilişkilidir.

Ülkemizde yedi coğrafik bölgede ormanların yaygın olarak bulunduğu bölge, yağışın dört mevsim devam ettiği ve büyük bir bölümünün bitki örtüsü olarak ormanlar olduğu Karadeniz Bölgesi’dir. Ormanların yaygın olduğu bölgede ormancılık faaliyetleri de yaygın olarak yapılmaktadır. Kerestecilik de ormancılık faaliyetlerindendir. Bu nedenle ülkemizde en çok kereste fabrikası Karadeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Yaygın olarak kuzey Marmara alanında da kerestecilik faaliyetleri yapılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yaren dedi ki:

    Kereste fabrikası Kastamonu ziyaretinde görmüştüm. Daha çok Karadeniz bölgesinde olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Karadeniz Bölgesi ağaçlık ormanları geniş bir bölge bu yüzden ağaç sektörü gelişmiştir.

Yorum Yaz