Kepek Nedir Nasıl Oluşur

Kadın ve erkeklerin çoğunluğunun şikayeti olan kepekler neden oluşur, biliyor musunuz ? Kepek nasıl oluşur ve kepek nedir gelin açıklayalım.

Kepek Nedir

Başlıca saç sorunlarından biri olan kepek ; Kafa derisinin kabarması sonucu pul pul dökülmesidir. Bu dökülen deriler saça karışır ve küçük beyaz taneler halinde görülür.

kepek

Kepek Neden ve Niçin Oluşur

Kepek sorununun meydana gelmesinde etken 2 neden vardır. Bunlar içsel nedenler ve dışsal nedenlerdir. İçsel nedenler; hormonal dengesizlikler adı altındaki sağlık sorunları, fazla terlemedir. Dışsal nedenler ise yetersiz temizlik, , alerjik rahatsızlıklar , yorgunluk ve duygusal strestir. Vücudun ihtiyacından fazla şeker, yağ veya nişasta tüketmek ve dengesiz beslenme de kepek oluşumuna neden olur. Haddinden fazla saç spreyi, saç jölesi veya saç jeli kullanmak, saç boya maddelerinin yanlış kullanımı, elektrikli bigudilerin yanlış uygulanması, soğuk hava , kafayı sıkan şapka veya eşarplar kullanmak, saçın az yıkanması  veya yeteri kadar durulanmaması, stres, panik ve tansiyon gibi nedenlerdir.

Kepek Oluşumu Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.