Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Kentsel Yerleşim Yerlerinin Genel Özellikleri Nelerdir

Kentsel Yerleşim Yerlerinin Genel Özellikleri Nelerdir Kısaca

Kentsel yerleşim yerlerinin taşıdığı en önemli özellikler ve genel özellikleri nelerdir? Büyük oranda yönetimlerinin bulunduğu , yerleşmenin bir program ve plan dahilinde bulunduğu yerlere kentsel yerleşim adı verilir. Bunlar:  il, ilçe, belediyeler olabilirler

Genellikle vali,kaymakam, belediye başkanı gibi kişilerce yönetimleri sağlanır. Genellikle ticaret ve ekonomi kırsal kesime göre daha ileridedir. Aynı anda hem üretici hem de tüketici kesimi bir arada bulundurur ve bu da gelişmişliğin en önemli göstergesidir bunun sebebi ise kırsal bölgelerden kentsel bölgeye göç eden insanlardır.

Kırsal kesimdeki ekonomik faaliyetleri yetersizliği sebebiyle kentlere büyük göçler gerçekleşmektedir. Kentsel yerleşimler sağladığı imkanlar neticesinde günden güne  büyüme ve gelişme göstermektedir. Coğrafi yapısı kentsel gelişimin ölçüsünü belirleyen en önemli unsurdur.

Ülkemizin en kalabalık kenti olan İstanbul’da şehirsel yerleşim çok fazladır , ulaşım ağı, ticareti ve ekonomik kalkınması diğer şehirlerimize oranla çok ileridedir.

Kentsel Yerleşim Yerlerinin Genel Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bilgecan Dede dedi ki:

    kentsel yerleşim yerlerinin özellikleri lazımdı baktım yaptım buradan.

Yorum Yaz