Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2021

Kentleşme Ve Çevre Sorunları İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda kentleşme ve çevre sorunları ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlık tarihinde teknik icatlar, insanın ihtiyaçları doğrultusunda sürekli gelişme içinde olmuştur. Fakat Sanayi Devrimi ile birlikte insanlık bilim ve teknik konusunda çağ atlamıştır. Sanayileşme ile başlayan vetire, makineleşmenin artması ve aniden yayılmasıyla fabrikalaşmayı da beraberinde getirmiştir.

 

Avrupa’da ve bütün dünya ülkelerinde sanayi şehirleri, liman şehirleri, fabrikalar ve buna bağlı olarak şehirleşmeler yaşanmıştır. Sanayileşmeye bağlı şehirleşme, yeni kent kültürünün etiğini oluşturmuştur.

Kentleşme ile birlikte çevre sorunları da artmıştır. Çünkü doğal kaynakların sanayilerde işlenmesi ve atıklar oluşturması, şehirlerde yaşayan insanların doğayı tahrip ederek kentleşmeye yer açmaları ve çevre kirliliklerine yol açması çevre sorunlarının yaşanmasına neden olmuştur.

Kentleşmenin arkasında sanayileşme vardır. Bu nedenle doğal olarak çevre sorunları da beraberinde gelmektedir. Doğayı tahrip ederek ve canlı hayat alanlarına zarar vererek yeni bir hayat alanı oluşturmak, doğanın davranış özelliklerine de terstir.

Çünkü doğa boşluk kabul etmez. Bu nedenle de tahribatın yerini dolduracak yeni neden oluşturur. Bunlar da felaket ve afet olarak geri döner. Kentleşmelerde en sık karşılaşılan sorunlar, ses, ışık, toprak, su ve hava kirliliğidir.

Hava kirliliği, şehir hatlarında atmosferik faaliyetlerin doğrudan mimari etkenlerle etkilenmesi sonucunda oluşurken, ulaşım, barınma ihtiyaçlarının sonucu olarak ortaya çıkar. Bu nedenle asrımızın en büyük sorunu küresel ısınma olarak bilinmektedir.

Sanayileşme, şehirleşme ve çevre sorunları birbirini tetikleyen sorunlardır. Bu nedenle sanayi alanlarının tabiata uygun düzenlenmesi bütün sorunları ortadan kaldırabilir. Şehirlerin doğaya adapte edilmesi de çevre sorunlarını bertaraf edebilir.

Kentleşme Ve Çevre Sorunları İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aslı dedi ki:

    Çok yardımcı oldu sağolun 😆😆

  2. aynur dedi ki:

    kentleşme ve çevre sorunları ülkemizin ve dünyanın küresel bir sorunu bu nedenle de her bireyin duyarlı olması gerekmektedir. Siz de bu hassasiyeti bu yazıda çok güzel hissettirmişsiniz.

Yorum Yaz