Kentlerdeki Günlük Yaşamın Osmanlı Toplumuna Sağladığı Katkılar Nelerdir

osmanlı kent günlük yaşam ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı Devleti’nin parlak dönemlerine ulaşmasında Osmanlı halkının da etkisi çok büyük olmuştur. Osmanlı yönetimi, içerisinde yaşayan insanları kesinlikle din, dil, ırk, inanç gibi ayrımlara tabi tutmamıştır ve içerisinde bulunan her türlü insanı Osmanlı olarak nitelendirmiştir. Böyle bir anlayış içerisinde halk, kentlerde birbirleriyle sıkı bağlar kurmuşlardır ve insanlar arasındaki ilişkilerin sağlam ve kaliteli olması, devletin her alanında olumlu etkilerini göstermiştir.

osmanlı kent günlük yaşam ile ilgili görsel sonucu
Osmanlı Devleti, parlak döneminde bir İslâm devleti olmanın gerekliliklerini en başarılı şekilde yerine getirmiştir. Devlet toprakları içerisinde yaşayan halk, birbirlerine karşı hoşgörülü, saygılı, ve ahlâklı bir şekilde yaşamışlardır. Kentler içerisinde pazar alanlarında, kişiler arasında yapılan ticaretlerde herkes, hiç bir baskı altında olmamasına rağmen kesinlikle hile, aldatma gibi davranışlardan kaçınmışlardır.

Böyle bir toplumsal anlayış sayesinde her türlü iş, her türlü ticaret başarılı ve verimli bir şekilde yürütülmüştür ve bu hoşgörü ortamı içerisinde her türlü iş, günden güne geliştirilerek büyütülmüştür. Toplumsal hayat içerisindeki bu düzen, bu başarı ve hoşgörü ortamı, Osmanlı ekonomisinin de bu durumdan çok olumlu etkilenmesini sağlamıştır.

İnsanların içindeki ahlâk ve erdem gibi kavramlar, devlet yönetimi noktasında görev alan kişilerde de aynı şekilde olmuştur ve bu sayede devlet işleri içerisinde kesinlikle rüşvet, iltimas, haksızlık gibi kavramlar yer bulmamıştır. Bu sayede hem devlet yönetimi noktasında, hem de halk içerisinde kayıtsız şartsız bir birlik beraberlik sağlanmış, çeşitli dinlere, ırka, anlayışa, inanca sahip milyonlarca insan bir arada huzur içerisinde uzun yıllar boyunca yaşamıştır.

Kentlerdeki Günlük Yaşamın Osmanlı Toplumuna Sağladığı Katkılar Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.