Kel Ölür Sırma Saçlı Olur Kör Ölür Badem Gözlü Olur İle İlgili Kompozisyon

Kel ölür sırma saçlı olur kör ölür badem gözlü olur anlamı hakkında bilgi kısaca, Kel ölür sırma saçlı olur kör ölür badem gözlü olur ile ilgili kompozisyon

İnsanlar hayatın akışı içinde zaman zaman bazı şeyleri kaybedebilir. Ve ne yazık ki kaybettikten sonra o şeyin değerini anlar. Kaybettikten sonra o insan için oldukça önemli bir yeri olduğu anlaşılır. Önemli olan elimizdekinin kıymetini kaybetmeden bilebilmektir. İnsan elindekinin kıymetini kaybedince anladığı gibi, kaybettiği şeylere biraz daha değer de yükleyebiliyor.

Bir şeyi kaybettikten ve ne kadar değerli olduğunu anladıktan sonra insan kaybını abartılı bir şekilde anlatmaya başlar ve kendini aslında ne kadar değerli bir şey kaybettiğine inandırır. Kaybımız birden daha da kıymetli olur.İnsan acılarını da sevinçlerini de abartarak yaşar. Bu nedenlerle kaybının kendi gözünde değerini artırmaya başlar.

Kör ölür badem gözlü olur atasözü de bunu ifade etmektedir. Eskiden kullandığımız ama bizim için çok da önemi olmayan bir saat bir gün birden bozulsa bizim için birden çok güzel bir saat olur. Ya da günlük hayatımızda kullandığımız bir bisiklet bir gün bozulsa bizim için çok değerli olur, hemen o bisikletle nerelere gittiğimiz, neler yaptığımız aklımıza gelir. Halbuki bisiklet bozulmadan önce frenlerinin ses çıkarmasından, tekerleklerinin gıcırdamasından şikayet eder durumdayızdır.

İşte bu deyim aslında günlük hayatta başımıza gelen doğru bir deyimdir. Verdiğimiz örnekler dışında da bir çok örnekle günlük hayatta karşılaşılabilir.

Kel Ölür Sırma Saçlı Olur Kör Ölür Badem Gözlü Olur İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.