Keith Haring Kimdir Google Logosu

4 Mayıs tarihi bir sanatçı açısından önemlidir: Keith Haring . Evet Keith Haring 4 Mayıs 1958 ‘de dünyaya gelmiş bir grafik fotoğrafçı sanatçıdır. Keith Haring ‘i bugün sizlere derszamani.net olarak biraz daha detaylı anlatalım istedik. 1980’lerin Amerikan dünyasında Newyork kültüründe yoğrulmuş kendine özgü çalışmaları olan bir grafik çizimcidir Keith Haring.

Keith Haring’in kariyer hayatı, New York alt geçitlerine tebeşir ile çizdiği grafikler ile başladı. Yaptığı çizimler Tseng Kwong Chi adlı fotoğrafçı sayesinde ün kazandı ve bu zaman zarfında “The Radiant Baby” emekleyen bebek simgesi onun sembolü haline geldi. Onun çizimleri hayata dair önemli mesajlar vermekteydi. 1980 yılında New York’daki Club 57′de eserlerini sergilemeye başladı. 1981 yılında  kara kağıt üzerine ilk kabataslak tebeşir çizimlerini yapmış oldu. 1981 – 1982 yılları arasında ilk özel sergisini Tony Shafrazi sanat galerisinde yaptı. Bu arada  Kenny Scharf, Madonna, Futura 2000 ve Jean-Michel Basquiat gibi ünlülerle arkadaş oldu.

 

1984 yılında Avusturalya‘yı ziyaret etti ve kendine has sanatıyla Melbourne‘de duvar resimleri yapmaya başladı. 1985’te çeşitli ülke ve şehirlerde eserleri sergilenmeye başladı. Keith Haring’in sanatı Absolut votka ve Swatch saatleri reklamları için ilham kaynağı olmuştur.

Keith Haring 4 Mayıs 1958 Pennsylvania doğumlu ressamdır.1978 yılında New York şehrine taşınıp, şehri kendi tuvali haline getirdi. Tebeşirlerle metro istasyonlarına resimler çizmeye başladı. 1982 yılında Shafrazi Galeri’de ilk New York tek kişilik showunu yaptı. Kısa sürede döneminin en popüler sanatçısı haline geldi. Ancak çok genç yaşta 31 yaşında 16 Şubat 1990′da AIDS’ten öldü.

Keith Haring’in cesur çizgileri, aktif figürleri, canlılık ve birlik mesajı veren dokunaklı resimleri vardı. Onun mirası 20. yüzyılın sonlarında sanat üzerinde büyük bir etki yarattı ve gelecek için geniş bir vizyon oluşturdu.

Keith Haring ‘in Bazı Grafik Çizimleri Resimleri:

Keith Haring hakkında bilgiler aktardık. derszamani.net

2 yorum

  1. Eşcinsel olduğundan bahsetmek zorunuza gitti herhalde. 1980’lerde aids, gey hastalığı hatta “gey kanseri” olarak anılıyordu. Bunun hakkında çok büyük mücadeleler verildi. Keith Haring ise bu konuda önemli bir aktivisttir. Sizin de cesur çizgilere ihtiyacınız var anlaşılan

  2. Güzel bilgiler ….

    “Keith Haring 4 Mayıs 1958 Pennsylvania doğumlu ressamdır.1978 yılında New York şehrine taşınıp, şehri kendi tuvali haline getirdi. Tebeşirlerle metro istasyonlarına resimler çizmeye başladı. 1982 yılında Shafrazi Galeri’de ilk New Yok tek kişilik showunu yaptı. Kısa sürede döneminin en popüler sanatçısı haline geldi. Ancak çok genç yaşta 31 yaşında 16 Şubat 1990′da AIDS’ten öldü.
    Keith Haring’in cesur çizgileri, aktif figürleri, canlılık ve birlik mesajı veren dokunaklı resimleri vardı. Onun mirası 20. yüzyılın sonlarında sanat üzerinde büyük bir etki yarattı ve gelecek için geniş bir vizyon oluşturdu.” teşekkür ederiz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.