Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Kazılarda Elde Edilen Bu Buluntular İnsanlık Tarihine Ne Gibi Katkılar Sağlamıştır?

Bu yazımızda kazılarda elde edilen bu buluntular insanlık tarihine ne gibi katkılar sağlamıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Arkeolojik kazılar, geçmiş zamana ait verilerin, bilgilerin ve bulguların ortaya çıkarılmasında ve toplanmasında etkili olmaktadır. Kazı çalışmaları kapsamında tespit edilen bölgelerde tarihi araştırmalar yapılmaktadır. Kazı çalışmaları tarihin aydınlatılmasında ve gerçeklerin gün yüzüne çıkmasında etkili olmaktadır.

Tarih, geçmişten yaşanan olaylar olarak sebep ve sonuç dahilinde geleceğe yön veren ve kendinden ders alınan bir bilimdir. Bu nedenle kazılarda elde edilen buluntuların tarihe katkıları, yaşanan olaylarda karanlık kalan tarafların aydınlatılması ve gerçek olayların tarafsız bir şekilde ortaya çıkması demektir. Kazı çalışmaları tarihi olarak bu nedenle önem taşımaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. altay dedi ki:

    Kazılarda elde edilen buluntuların insanlık tarihine katkıları büyüktür. Bu buluntular sayesinde o dönem insanına ait bilgilere ulaşılır. Örneğin; bir kazı çalışmasında tunç eşyalar bulunması tunç devri sonrası veya tunç devrinde yaşayan insanlar olduğu anlaşılır.

Yorum Yaz