Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Kayseri ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda Kayseri ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Kayseri, ülkemizin en önemli şehirlerinden biridir. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kayseri, Doğu Anadolu Bölgesi ile sınır teşkil eden bir şehir olarak ismiyle müsemma olan Kayseri – Erciyes Dağı’nın da bulunduğu en nadide şehirlerden biridir.

Dağlık ve ovalık bölgelerden oluşan Kayseri, Kapadokya olarak bilinen ve volkanik toprak kalıntısı şeklinde özel bir biçimde oluşan coğrafyanın da merkezinde yer almaktadır. Ormanların az ve makilerin de yer kapladığı şehir ekosisteminde çeşitli yabani hayvanların yanı sıra bozkır hakim bitki örtüsü olarak göze çarpmaktadır.

Şehirde turizm, tarım ve hayvancılığın yanında hizmet alanları da oldukça gelişmiştir. Ulaşım, iletişim, konaklama, şehirleşme kültürü bakımından Anadolu’nun en merkezi şehirlerinden biri olup bir milyonu aşan nüfusuyla büyük şehir hizmetleri de görmektedir.

Günümüze kadar birçok din alimi, öğretmen, doktor, hayırsever ve siyasetçiyi bağrından çıkaran Kayseri bir eğitim ve kültür şehri olarak birçok üniversiteye de ev sahipliği yapmaktadır. Kayseri en kadim şehirlerden biridir ve tarihi Selçuklu devri ve ondan öncesi olan ilk devir medeniyetlerine kadar varmaktadır.

Mantısı, kıvratması, halk oyunları, insanlığı, yardımseverliği, misafirperverliği ve hoşgörü iklimiyle ülkemizde nadide bir yere sahip olan Kayseri göç alan ve refah seviyesinin en yüksek olduğu dünya şehirlerinden biri olma özelliğine de sahiptir.

Kayseri ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceren dedi ki:

    kısa sade beğendim, Kayseri ile İlgili Kompozisyon ödevim vardı, Muğla okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz