Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Mayıs 2022

Kayı Boyunun Anadolu’ya Gelişi ve Yerleşmesi

Kayı boyunun Anadoluya gelmesi kısaca özet bilgi, Kayı boyunun Anadolu’ya gelişi ve yerleşmesi

Kayı boyunun tam olarak nereden geldiğine dair kesin bir bilgi yoktur ancak Oğuz Kağan Destanında Oğuzların 24 boyundan biri olduğu söylenmektedir. Buna karşın Divan-ı Lügati’t Türk adlı eserinde Kaşgarlı Mahmud’un yazdığına göre 22 Oğuz bölüğü vardır ve bunlardan ikincisi Kayığlardır.

Bozok kolundan gelmekte olan Oğuz boyu Osmanlı Hanedanının atası sayılır. Sembolleri Reşidüddin’nin listesinde şahin olarak geçmektedir. Ancak sıradan bir şahin değildir. Akdoğan olarak bilinen şahinlerin en büyüğüdür.

Kuvvet ve kudret’e sahip olan anlamına gelen Kayı kelimesi damgalarına da bu anlamı katmıştır. Damgalarında iki ok ve bir yay vardır. Kayı Han bu boyun atası olan kişi olarak bilinir. Kayı Han2ın babası Gün Han ve dedesi Oğuz Han’dır.

Kayı boyu Osmanlı’yı kuran boydur. Bu kuruluş döneminde balkanların fethini gerçekleştirirlerken Evrenos Gazi ve Hacı İlbeyi gibi beyler ile büyük başarılara sahip olmuşlardır. Kaza-i Cuma havarisi ve Vardar ovasını mesken tutmuşlardır.

Kayılar Moğol İmparatorluğu zamanında Süleyman Şah komutasında idiler. Moğollar çevre ülkeleri korkutup kaçırmaktaydı. Kayılar da ilk olarak 1227 senesinde Süleyman Şah önderliğinde Anadolu’ya girdiler. Buradaki Anadolu Selçuklu Hükümdarı Alaeddin Keykubad Karacadağ ve çevresini Kayılar’ın yaşaması için tesis etti. 50 bin kadar kişiden oluşmakta olan Kayılar buraya yerleşip çoğalmaya devam ettiler ve bir cihan imparatorluğunun temellerini attılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. latif Selbi dedi ki:

    küfür= yanlış kullanımdır, Arapçada ‘dinden çıkma’ anlamındadır, neden Türkçede bulunan ‘sövmek, söğmek’ sözlerini kullanmıyorsunuz?

Yorum Yaz