Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Kayaçların Aşınma Nedenleri

peri-bacasi-1Yeryüzünde bir çok neden sonucunda doğal şekiller meydana gelmektedir. Yağmur, kar ve rüzgar gibi faktörler sonucunda yeryüzünde bulunan kayaçlarda da farklılıklar görülmektedir. Bu doğal unsurlar sonucunda da kayaçların bir kısmı aşınabilmektedir.

Kayaçların Aşınma Nedenleri:

Öncelikle kayaçların tanımı ile başlayalım: Farklı farklı maddelerin ve birden çok mineralin bir araya gelmesi sonucunda meydana gelen maddelere “Kayaç” adı verilmektedir. Kayaçlar; magmatik, tortul ve metamorfik olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Yer şekillerinin meydana gelme sürecinde büyük önem taşıyan kayaçlar, aynı zamanda yer kabuğunun meydana gelmesinde önemli olan unsurların başında gelmektedir.

Kayaçların aşınma olayı doğada sık sık meydana gelmektedir. Kayaçların bir çok fiziksel ve kimyasal özellikleri bulunmaktadır. Kayaçların sahip oldukları bu kimyasal ve fiziksel özellikler aynı zamanda aşındırma süreci boyunca kayaçların dayanıklı olup olmadığını belirleyen önemli özelliklerdir. Örneğin; söz konusu olan bir kayaç özellikleri doğrultusunda aşınmaya karşı ne kadar dayanıklı olabiliyor ise o kadar yüksek yer şekillerini meydana getirmektedirler. Şayet söz konusu kayaç aşınma olayına dayanıklı değilse yani kolay bir şekilde aşınıyor ise bu durumda da bu kayaçlar alçak yer şekillerini meydana getirmektedir.

Kayaçların Aşınma Nedenleri Madde Madde Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz