Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2018

Kayaç Döngüsü Nedir

Yer altında belirli tepkimeler ve baskılar sonucunda oluşan sert tabakalara kayaç adı verilir. Bu yazımızda sizlere kayaç döngüsü nasıl oluşur konusunda bilgi vereceğiz.

 

clipboard1333Yer altında bulunan magma öncelikle soğuk ve ilk olarak magmatik kayaç meydana gelir. Eğer bu kayacın yer altındaki tektonik hareketler sonucunda yeryüzüne ulaştığı düşünülürse yeryüzüne çıkan bu kayaçlar tüm şartlardan etkilenebilecek konumdadır. Bu etkileşimin oluşabilmesi için erozyon, yağmur suyu ve rüzgar gibi bir çok yol vardır.Böylece bu etkileri sonucunda kayaçlarda fiziksel ve kimyasal olaylar meydana gelir, taşınma olur ve çökelme oluşur.

Farklı alanlarda oluşan kayaç tabakaları taşındıkça üst üste biner ve birbirine bir baskı uygular böylece de zamanla bu tabakalar kaynaşır ve taşlaşma olur. Bunun sonucunda da tortul kayaçlar meydana gelir.

Eğer meydana gelen tortul kayaçların üzerine yeni çökmeler olursa zaman geçtikçe bu kayaçlar basınca ve sıcaklığa mahkum olacaktır bunun sonucunda da tortul kayaçların yapısında değişimler meydana gelir ve bu değişmelerle birlikte de başkalaşım kayaçları meydana gelmiş olur. Sonunda ise sıcaklık artışına be basınca dayanamayan kayaçlar yeniden magmatik kayaçlara dönüşür ve kayaç döngüsü bu şekilde devam eder.

Kayaç Döngüsü Nedir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz