Katı Sıvı ve Gaz Maddelerin Ortak Özellikleri

indir

indirMaddeler; katı, sıvı ve gaz olmak üzere doğada üç halde bulunurlar. Her üç maddede de bulunan özelliklere ise ortak özellikler adı verilir. Tüm katı, sıvı ve gaz maddelerde mutlaka hacim ve kütle vardır. Her ne kadar tüm maddeler için ortak özellik olarak “ağırlık” kabul edilse de katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerin aynı zamanda renk, koku, tat, biçim ve sıcaklık gibi özellikleri de vardır.

Maddelerin renk, koku ve tat gibi özellikleri bazen ortak özellik olurken bazen de maddeler arasında ayırt edici özelliklerdir. Örnek verecek olursak; tuz ve kömür gibi maddelerin rengine bakarak bu maddeleri birbirinden ayırt edilebilir. Aynı şekilde tuz ve şeker de tatlarına bakarak ayırt edilen maddelerdir.

Maddeleri gruplandırmak ve gruplar hakkında bir takım genellemeler yapabilmek için maddelerin rengi, kokusu, canlı ya da cansız olma gibi özelliklerine ihtiyaç duyulur.

Maddelerin ortak özellikleri:

  • Eylemsizlik
  • Hacim
  • Kütle
  • Tanecikli yapı

Katı Sıvı ve Gaz Maddelerin Ortak Özellikleri Nelerdir Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

6 yorum

  1. Bir şey değil. ödevim sonunda bitti, katı sıvı maddelerin özellikleri kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu site sayesinde teşekkürler hazırlayanın ellerine sağlık.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.