Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Kaşgarlı Mahmut Kimdir

Bu sayfamızda Kaşgarlı Mahmut kimdir sorusunun cevabını vererek Divan-ı Lügati’t Türk hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kaşgarlı Mahmut hakkında bilinenler kesin olmamakla birlikte bu bilgilere Divan-ı Lügati’t Türk adlı eserin ön sözünden ulaşılabilmektedir. Yazarın Kaşgar’da doğduğu bilinmektedir. Verilen bilgilere göre babası bu bölgeye sonradan göç etmiştir. Yazarın doğum ve ölüm tarihi hakkında da kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat eserin yazılış tarihine bakıldığında Kaşgarlı Mahmut’un 11 yüzyılın ilk yarısında yaşadığı tahmin edilebilmektedir. Fakat bu tamamen varsayımlara dayalı olan bir bilgidir.

Eserde yer alan bilgilerden hareketle adı Mahmut, babası Hüseyin, dedesi ise Mehmet’tir. Yine eserden ulaşılan bilgilere göre iyi bir dil eğitimi almış olan yazar, büyük ihtimalle asil bir aileden gelmekte ve silah kullanmayı da iyi bilmektedir. Divan-ı Lügati’t Türk adlı eserini kaleme alırken iyi bir hazırlık gerçekleştirmiş, geniş araştırmalardan sonra bu eseri kaleme almıştır. Eserinden hareketle Arapça ve Türkçeyi iyi şekilde bildiği tahmin edilmektedir.

Kaşgarlı Mahmut ve Eserleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz