Kars Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Görülecek Yerler

Kars Tatil Yerleri

Kars Tatil Rehberi

Kars
Kars İli Kültürel yönünden köklü temellere dayanmaktadır. M.Ö. 9000 yılına kadar uzanan tarihi geçmişi üzerinde bir çok uygarlıkları hüküm sürmüştür. Bunların izleri günümüze kadar gelmektedir.
Anadolu’ya açılan kapı özelliğini taşıması bakımından Saka İskit devrinden günümüze kadar bir kültür çizgisi çizmektedir.

Türk tarih ve Edebiyatının büyük kaynaklarından Dede Korkut Hikayelerinin doğrusu ve yayılışı Kars topraklarında olmuştur.

Gelenek, görenek, Halk hikayeciliği, Maniler, Türküler Ozanlık geleneği ve benzer şeylerde görülen değişiklik, zenginlik bu gün Türkiye’nin hiçbir İlinde görülmemektedir. Bu zenginlik Kars’ın eski bir yerleşme merkezi olması, çeşitli kavimlerin çeşitli zamanlarda bu bölgede yaşaması dolayısıyla olmaktadır.

Bugün Kars’ta derlenmiş olan Halk Edebiyatı verileri dışında henüz derlenmiş orijinal gelenek, görenek, ve kıyafetlerde vardır.

1 yorum

  1. Merhaba bu sene ocak ayı içerisinde sadece bir hafta sonu için gezdiğim Kars’tan çok güzel anılarla ayrıldım. Ayrıca Kars’ta çok güzel yemekler yedim. Kars’ta gezdiğim yerleri
    Kars’ı Karda Gezelim başlıklı yazımda yazdım. Okumanızı tavsiye ederim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.