Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Karlofça Antlaşması Kimler Arasında İmzalandı Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda karlofça antlaşması kimler arasında imzalandı tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Tarihi’nde çok önemli savaşlar ve barışlar yapılmıştır. Osmanlı Devleti’nin siyaseti, politikası, hukuk ve adalet anlayışı gereğince yapılan savaş ve barışlar önemli antlaşmalarla sonuçlanmıştır. Osmanlı Devleti birçok antlaşmayı galibiyet ve zaferle yaparken, birçok antlaşmayı mağlubiyet ile yapmıştır.

Osmanlı Tarihi’ndeki en önemli antlaşmalardan biri Karlofça Antlaşmasıdır. Osmanlı Devleti ile Venedik, Lehistan, Avusturya, Rusya devletleri arasında toprak paylaşımına dayanmaktadır.

Karlofça Antlaşması 1699 yılında yapılmıştır. Avusturya’ya Banat ve Temesvar hariç Macaristan ve Erdel Beyliği, Venedik’e Mora ve Dalmaçya, Lehistan’a Podolya ve Ukrayna verilmiştir. Ardından Rusya ile İstanbul Antlaşması imzalanmıştır. Azak Kalesi de Rusya’ya verilmiştir.

Karlofça Antlaşması, Osmanlı Devleti’nin ilk toprak kaybı yaşadığı antlaşmadır. Osmanlı Devleti’nin Avrupa kıtasındaki egemenliği sona ermiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceren dedi ki:

    teşekkürler karlofça antlaşması kimler arasında yapıldı bir de karlofça antlaşması önemi madde madde lazımdı bitti sayenizde ödev :)

Yorum Yaz