Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Kardeş Kıskançlığında Kıyaslama Yapmayın - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Kardeş Kıskançlığında Kıyaslama Yapmayın

Kardeşler arasındaki kıskançlık bazen çok ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Bir çocuk hiç beklemediği bir anda sadece kendisine ait olan ailesine yeni bir birey daha eklendiğinde doğal olarak bu duruma tepki verebiliyor. Bu durumda ise anne babalara çok ciddi görevler düşüyor.

Hiçbir çocuk anne babasını başkalarıyla paylaşmak istemez. Bu kişi kardeşi bile olsa çocuk parmak emme, altını ıslatma gibi geriye dönük davranışlar görülmeye başlanabilir. İlgisinin çocuğunu ufak olan çocuğa yönelten anne babanın ilgisini çekmenin yolunu büyük olan kardeş bu şekilde ekmeye çalışır. Çocuğun göstermiş olduğu bu kıskançlık temelli davranışlar anne babalar iyi izlenmeli ve doğru şekilde yorumlanarak giderilmeye çalışılmalıdır.

d-kiskanc

Böyle bir sorun ile karşılaşan ailelerin yapması gereken en önemli şey çocuklarına eşit şekilde davranmaktır. Ayrıca ebeveynler tarafından yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de çocuğa sen abisin, ablasın şeklinde büyük çocuğu diğerinden ayırmaktır. Kendisine bu şekilde sorumluluk yüklenen çocuk karşıt tepki geliştirerek olumsuz tavırlar içine girebilir, bu da ilgi çekme amaçlı yapılan istenmeyen davranışlara sebep olabilmektedir. Bu durumda iki çocuk da aynı ilgi ile büyütülmeli, büyük olan kesinlikle diğerinden ayrıştırılmamalıdır. Sorunun çok fazla büyüdüğü anlarda ise bir çocuk psikoloğundan yardım almak çok yerinde bir davranış olacaktır. Çünkü erken dönemde giderilmeyen sorunlar ileride çok daha büyük problemlere yol açabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781