Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Haziran 2018

Karbonhidratların Görevleri Nelerdir?

Aşağıda karbonhidratların görevleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Canlı vücudunda temel besin bileşenleri canlılığın devam etmesi ve canlılık faaliyetlerinin kusursuz bir biçimde meydana gelmesi için görev alır. Temel besin bileşenleri besin ihtiyaçları dahilinde tüketilmektedir. Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler temel besin bileşimleridir.

Karbonhidratların görevleri şu şekildedir:

*Karbonhidratlar enerji kaynağıdır. Vücudun enerji ihtiyacının büyük bir kısmı karbonhidratlardan elde edilmektedir.

*Kezotisi hastalığının önleyicisi olarak bulunurlar. Vücutta kanda asit dengeleyici olarak bulunurlar ve çeşitli hastalıkların meydana gelmesinde önleyici olurlar.

*Proteinin enerji kaynağı olarak kullanılmasında azaltıcı bir rol oynamaktadır.

*Vücutta yeterli su ve elektrolit tutulmasına yardımcı olmaktadırlar.

*Karbonhidratlar ve metabolizma ara ürünler, vücutta bazı maddelerin sentez edilmesinde görev alırlar.

*Bağırsakların görevini yerine getirmede bazı atıkların vücuttan dışarı atılmasına neden olurlar.

Karbonhidratlar dengeleyici ve düzenleyici bir rol oynarlar. Enerji kaynağı olarak kullanırlar. Karbonhidratlar şeker içerikli besinler anlamına da gelmektedir. Monosakkaritler, disakkaritler, polisakkaritler gibi çeşitleri bulunmaktadır. Genetik olarak da genetik materyallerin içinde bulunan karbonhidratlar bulunmaktadır.

Hücrelerin yapısında da karbonhidratlar bulunmaktadır. Hücrelerin yapısında bulunarak onlara özgü özellikler kazanılmasını sağlarlar. Karbonhidrat tüketimine dikkat etmek gerekir. Çünkü karbonhidratların aşırı tüketimi sağlığın bozulmasına neden olabilir.

Aşırı kilolanmaların yaşanması karbonhidratlar nedeniyle gerçekleşebilir. Bu nedenle besinlerin düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Dengeli beslenme bu anlama gelmektedir.

Karbonhidratların Görevleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sinem dedi ki:

    Karbonhidrat insan vücudu için çok önemli öyle ki beyin yakıtı gibi bir şey. Bazı insanlar diyet yaparken karbonhidrat almıyor falan ama bu çok yanlış bir düşünce. Kimse vücudunu karbonhidratsız bırakmamalı.

Yorum Yaz