Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2020

Karbonhidrat Nedir Hangi Besinlerde Bulunur

p18vk78qch1e7rc4s1olf1ghs1gqg3Yeryüzünde tüm canlılarda olduğu gibi insanların da temel ihtiyacı beslenmedir. İnsanların vücutları sistemli bir makine gibi işlemektedir ve böylece vücut içindeki organlar işlevlerini yerine getirmektedir. Vücut fonksiyonları yerine getirebilmek için bir çok maddeye ve aynı zamanda enerjiye ihtiyaç duymaktadır ve bu ihtiyaçlar da ancak ve ancak beslenme sayesinde karşılanmaktadır.

İnsanların beslenmesinin temel ihtiyaç olduğundan dolayı zorunlu olmasının yanı sıra insanların beslenirken sağlıklı ve gerekli besinleri de tüketmeleri önemlidir. Mesela karbonhidrat insanların beslenmesinde son derece önemli bir besin kaynağıdır çünkü karbonhidratlı besinler beynin ve beyinden komut alarak çalışan vücudun fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için gerekli enerjiyi sağlamaktadır.

Karbonhidrat Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

  • PATATES: Orta büyüklükteki bir patatesin içinde 28 gram civarında karbonhidrat bulunmaktadır.
  • MISIR: Haşlanan orta boy bir mısırın içinde 26 gram karbonhidrat bulunmaktadır.
  • SOĞAN: Orta boyuttaki bir soğanda 12 gram karbonhidrat ve 30-35 kalori bulunmaktadır. Ayrıca doğal antioksidan olan soğan aynı zamanda C vitamini açısından son derece zengin bir besin kaynağıdır.
  • FASULYE: Tanecikli bir yapıya sahip olan fasulyenin 100 gramında 32 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Bununla birlikte fasulye, bağırsaklara ve kalp damar hastalıklarına karşı vücudu korumaktadır.
  • MERCİMEK: Ortalama olarak 100 gram mercimeğin içinde 5 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Lifli bir gıda olan mercimek, bağışıklık sistemini olumlu yönde fazlasıyla etkilemektedir. Bununla birlikte yeni doğum yapan annelerin sütünü de arttırmaktadır.
  • ELMA: Orta büyüklükteki bir elmanın içinde 25 gram civarında karbonhidrat bulunmaktadır.

Yukarıda saydığımız besinlere ek olarak aynı zamanda muz, üzüm, ananas, yaban mersini, portakal, kavun, armut, şeftali, bezelye, kabak, barbunya, süt, yoğurt, pirinç arpa, bulgur, darı, çavdar, yulaf, tam buğday unu gibi besinler de karbonhidrat yönünden zengin besinlerdir.

Günümüzde karbonhidratlı besinlerin kilo aldırdığı konusunda endişeler olsa da bu besinler sağlığımız için son derece önemlidir bu nedenle de sağlıklı beslenmek adına her besinden azar azar ve yeteri kadar tüketilmesi gerekmektedir.

Karbonhidrat Nedir Hangi Besinlerde Vardır Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz