Karbon Döngüsü Nedir Maddeler Halinde

Aşağıda karbon döngüsü nedir maddeler halinde kısaca olarak ele alacağız.

Havada bulunan bazı kimyasal maddeler ve toprakta bulunan minareller sürekli olarak canlı ortamdan alınarak cansız ortama aktarılmaktadır. Maddelerin bu şekilde döngü halinde bulunması madde döngülerinin oluşmasında etkili olmaktadır. Madde döngüleri su, karbon, oksijen, azot döngüleri olarak meydana gelmektedir.

Karbon döngüsü maddeler halinde şu şekildedir:

*Karbon, doğada en çok bulunan elementtir.

*Yeryüzünde ve gökyüzünde atmosferde molekül halinde farklı elementlerle bileşik oluşturmuş bir şekilde bulunmaktadır. Karbon, canlılık faaliyetleri için oldukça önemlidir.

*Karbonmonoksit, karbondioksit, bikarbonat, elması, kömür gibi maddeler ve madenler şeklinde bulunmaktadır. Doğada karbon döngüsü oluşması canlılık faaliyetlerinin devam etmesini sağlar.

*Karbon döngüsünde, canlı ortamda bulunan karbon havaya karışmakta ve havada bulunan karbon da toprağa karışmaktadır.

*Canlıların fosil atıklar oluşturmasıyla toprağa karışması karbon döngüsünde oldukça önemlidir.

Atmosferde bulunan karbondioksit, bitkilerin fotosentez gerçekleştirmesiyle kullanılmakta ve döngünün gerçekleşmesinde etkili olmaktadır.

*Madde döngülerinin gerçekleşmesi yeryüzü ve gökyüzü arasında bir devridaimin oluşması şeklinde meydana gelmektedir.

*Kireç taşı kayalar, volkanik ve yanardağlar, fosil atıklar karbonun oluşmasında etkili olmaktadır.

*Karbon hidrosfer, litosfer ve atmosfer katmanlarında bulunmaktadır. Böylece gökyüzü ile yeryüzü arasında bir madde döngüsü oluşmaktadır.

Madde döngüsü sayesinde ekosistem dengesi de korunmaktadır. Ekosistemin korunması, besin zincirinin korunması, türlerin korunması anlamına gelmektedir. Böylece canlılık devam etmektedir. Madde döngüleri canlılık için çok önemlidir.

Karbon Döngüsü Nedir Maddeler Halinde Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Karbon döngüsü hakkında bilgi verdiğiniz için o kadar memnun oldum ki… Bu gün ki ödevim karbon döngüsü hakkında bilgi toplamaktı ilk sırada sizin sayfanızı gördüm ve o kadar ayrıntılı yazmışsınız ki çok beğendim eminim öğretmenim de iyi not verir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.