Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Karbon Ayak İzi Nedir Kısaca

Bu yazımızda karbon ayak izi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çevre sorunları, küresel ölçekte büyüyerek küresel sorunlar haline gelmektedir. Çevre sorunları daha çok kirlilikler olarak büyümektedir. Sanayinin gelişmesi ve teknolojinin yaygın olarak kullanılmaya başlanması çevre sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Çevre sorunlarının etkileri doğaya zarar vermektedir. Doğal denge ve döngüler bozulmaktadır. Bu nedenle de başta atmosferik faaliyetler ve karasal faaliyetler olumsuz yönde etki oluşturmaktadır. Çevre sorunlarının etkilerinin ölçülmesinde farklı metotlar geliştirilmiştir.

Karbon ayak izi, iki aşamalı olarak ortaya çıkar. Bunlar birincil ayak izi ve ikincil ayak izidir. Karbon ayak izi bir ölçümün sonucudur. Bu da havadaki karbondioksit ölçümünün sonucudur.

Birincil karbon ayak izi, evsel enerji tüketimi ve ulaşım sonunda oluşan araçların karbon salınımı olarak bildiğimiz karbondioksit emisyonlarının ölçümüdür.

İkincil karbon ayak izi, kullanılan bütün ürünlerin hayat boyu devam etmeleri ve bozulmaları sonucunda ortaya çıkan karbondioksit emisyonlarının ölçümüdür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Heves dedi ki:

    Karbon ayak izinin ne olduğunu ne olduğunu ve ikiye ayrıldığını yazınızı okuyarak öğrenmiş oldum. Kısa olmasına rağmen içeriği çok bilgilendirici olmuş. Uzun lafın kısası mükemmelsiniz.

Yorum Yaz