Karasal İklimin Görüldüğü Yerler

slide_15Türkiye yedi bölgeden oluşan bir ülkedir. Türkiye’de dağların uzanışı ve denizlerin etkisi nedeni ile görülen iklim koşulları ve dolayısıyla da bitki örtüleri farklılık göstermektedir. Bir önceki yazımızda Tundura ikliminin görüldüğü yerler konusunda sizlere bilgiler aktarmıştırk. Bu yazımızda ise karasal iklimin görüldüğü yerler hakkında sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Karasal İkliminin Özellikleri:

  • Karasal iklimin görüldüğü yerlerde yaz mevsimi sıcak ve kurak kış mevsimi ise şiddetli soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.
  • Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde yıllık yağış oldukça azdır.
  • Karasal iklimin görüldüğü yerlerde step ve bozkır bitki örtüsü görülmektedir.
  • Karasal iklimin hüküm sürdüğü yerlerde gece-gündüz ve yaz-kış sıcaklık farkı oldukça yüksektir. Özellikle kış mevsimlerinde sıcaklık genellikle sıfırın altına düşmektedir.
  • Bu iklim tipinde en fazla yağış ilkbahar mevsiminde en az yağış ise yaz mevsiminde düşmektedir.
  • Karasal iklimin görüldüğü bölgelerde genellikle buğday, arpa, tahıl gibi tarım ürünleri yetiştirilmektedir.

Türkiye’de Karasal İklimin Görüldüğü Yerler; Bu iklim tipi ülkemizde İç Anadolu, İç Batı anadolu Bölümü, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde görülmektedir.

Dünyada Karasal İklimin Görüldüğü Yerler; 30 ile 65 derece enlemleri arasında hüküm süren karasal iklim, dünya üzerinde Sibirya, Kanada ve Doğu Avrupa’nın geniş bir bölümünde görülmektedir.

Karasal İklim Nerede Görülür Konusundaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.