Karaman Gezilecek Yerler

Karaman Gezilecek Görülecek Yerler

Karaman Tatil Yerleri

Karaman Tatil Rehberi

Karaman
Karamanoğulları, Anadolu Türkmen Beyliklerinin en mühimi, en büyüğü, en kudretlisi ve en devamlısıdır. Karaman Türkmen Beyliği, 1250 yıllarından 1487’ye kadar takriben 237 yıl sürmüştür.
Karamanoğulları Oğuzların Kaçar Boyu Beylerinden olan Ahmet Sadettin Bey’in oğlu Nure Sofi Beyden inmişlerdir. 2,5 asırlık tarihleri sırasında, Karamanoğulları’nın toprakları zaman zaman büyüyüp küçülmüştür.

Görülmeli
Gökçe Çamlığı Orman İçi Dinlenme Yeri, Maraspoli Mağarası, Kraman, Ermenek (Firan) ve Mennan Kaleleri, Binbirkilise, Hatuniye, Emir Musa, İbrahim Bey İmaret Medreseleri ve Tol Medrese, Gaferyad (Ermenek, Kâzımkarabekir) ve Yollarbaşı (İlisra) Köyü Ulucamileri, Hacı Beyler, Aktekke (Valide Sultan), Arapzade, Paşa, Dikbasan (Fasih), Akçaşehir, Sipas ve Mimar Emir Rüstem Paşa Camileri, Yunus Emre Camisi ve Zaviyesi, Şeyh Çelebi Mescidi ve Akça Mescit, Karamanoğlu İmareti ve Türbesi, Bıçakçı Köprüsü ve Ala Köprü, Yedi Oluklu Çeşme, Karaman Müzesi mutlaka gidilmesi gereken yerler.

Karaman kalesi
Selçuklular tarafından 12.yyda yapılan kale içkale, orta hisar ve dışkale bölümlerinden oluşuyor. Günümüze sadece içkale sağlam olarak ulaşabilmiş.

Aktekke Camii
Karaman merkezde, Karamanoğlu devrinde, tamamen kesme taş kullanılarak yapılmış, büyük tek kubbeli ve yüksek minareli camidir. Caminin içinde sol tarafta ayrılmış bölümde de Hz. Mevlana´nın annesi Mümine Hatun başta olmak üzere torunlarına ve diğer yakınlarına ait 21 adet sanduka mevcuttur.

Yunus Emre Türbesi
Karamanoğlu devri eserlerindendir. Kesme taştan yapılmış merkezi kubbeli bir yapıdır. Cami içerisinde ünlü Türk düşünürü mutasavvıf Yunus Emre´nin kabri yer almaktadır.

Bin bir Kilise
Karaman´in 30 km kuzeyinde Karadağ eteklerindedir. 3.ve 4. yüzyıllardan kalma Bizanslılara ait yüzlerce kilise, sarnıç, saray ve kale harabelerinden oluşmaktadır.

Taşkale-Manazan mağarası
Karaman´a 50 kilometre uzaklıkta. Beş katlı mağaranın nekropolis olarak adlandırılan katında çok sayıda ceset bulunmuş.

Akçalan köyü
Karaman´ın 60 km. Güney batısında ve tarihi Roma yollarından biri üzerinde bulunmaktadır. Kubbeli yeraltı mezarları, kabartma heykelleri ve kitabeler içeren Grek ve Roma şehirlerinden birisidir.

İklim
Kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçiyor. Gezi için en uygun zaman Mayıs ve Eylül ayları.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.