Karagöz ve Hacivat Hayatı Kısaca Özet

Karagöz ve Hacivat Hayatı Kısaca özeti Hakkında Bilgi veriyoruz.

Gerçekte yaşayıp yaşamadıkları tam olarak bilinmeyen Karagöz ve Hacivat hakkındaki bilgiler tamamen rivayetlere dayalıdır. Gerçekte yaşamış olsalar da olmasalar da onlar halkın gönlünde taht kurmuş birer karakterdir.

Karagöz ve Hacivat Bursa’da bir cami inşaatında çalışan iki işçi olarak bilinir. Bu iki isim, karşılıklı atışmaları ve yanlış anlamaları ile tanınmıştır. Birisi demirci birisi duvarcı ustasıdır. Rivayetlere göre ikisi de inşaatın yavaş ilerlemesinden sorumlu tutularak idam edilmişlerdir.

Bazı kaynaklara göre Karagöz, Evliya Çelebi’nin sözlerine de dayandırılarak  Bizans imparatoru Konstantin’in Çingene  seyisi Sofyozlu Bali Çelebi’dir. Karagöz ve Hacivat oyunu bu iki karakterin beyaz bir perde üzerine gölgelerinin yansıtılması olarak gelişmiş bir halk tiyatrosudur. Bu oyun gölge oyunu olarak da bilinir.

Karagöz ve Hacivat Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

102 yorum

  1. 1. zaten bu siteye girerken kısa olduğu yazıyor bide kısa demişsiniz Gözünüz kör değilse anlarsınız 2 uzun diyenler beyniniz nası çalışıyor anlamıyoruum

  2. valla 1 dakikada yazdım çok kısa bu site çok güzelmiş çok güzel olmuş çok yararı oldu bana aslında ödevimede yardımcı oldu artık site site gezmeme gerek kalmadı artık hep buraya girerim

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.