Karagöz ve Hacivat Hakkında Kısa Bilgi

Karagöz ve Hacivat Hakkında Kısa Bilgi hakkında bilgi kısaca.

Karagöz ve Hacivat Türk tarihinde ve Türk kültüründe önemli yere sahip karakterlerdir. Bu karakterlerin gerçek mi hayali mi olduğu bilinmemektedir fakat hikayeleri hala anlatılmaktadır. Hacivat ve Karagöz gölge oyunları da yapılmaktadır. Yani önemli bir sanat dalını oluşturmaktadırlar. Gölge oyunlarında karakterleri temsil eden figürler ve ışık perdenin arkasında bulunur, oynatıcı figürlere ses ve hareket vererek perdenin öteki tarafındakilere bir şölen sunar.

Bilinenlere göre Karagöz eğitim almamış ve herhangi bir işle uğraşmayan halkın içinden bir insandır. Kalbiyle hareket eder. Cesurdur, dürüsttür, belalıdır, meraklıdır, patavatsızdır ve hilecidir.

Hacivat ise halkın biraz daha üst kesiminden eğitim almış bilgili ve görgülü bir insandır. Kurnazlığı ve içten pazarlıklı oluşuyla dikkat çeker. Nabza göre şerbet dağıtmaktan anlayan Hacivat aklıyla hareket etmektedir. Pek çok dil bilir ve kültürlüdür.

Mukaddime, muhavere, fasıl ve bitiş Karagöz-Hacivat oyunlarının sırasıyla dört bölümüdür.

Gölge oyunu kavramının uzak doğu kültüründen bize geldiği bilinenler arasında.

images

Karagöz ve Hacivat Oyunu Konuşmaları Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

132 yorum

 1. harika ama uzun kısasını isteyenler bakın işte özellikleri
  Karagöz eğitim almamış ve herhangi bir işle uğraşmayan halkın içinden bir insandır. Kalbiyle hareket eder. Cesurdur, dürüsttür, belalıdır, meraklıdır, patavatsızdır ve hilecidir.

  Hacivat ise halkın biraz daha üst kesiminden eğitim almış bilgili ve görgülü bir insandır. Kurnazlığı ve içten pazarlıklı oluşuyla dikkat çeker. Nabza göre şerbet dağıtmaktan anlayan Hacivat aklıyla hareket etmektedir. Pek çok dil bilir ve kültürlüdür.

  Mukaddime, muhavere, fasıl ve bitiş Karagöz-Hacivat oyunlarını

 2. bence güzel olmuş boşu boşuna kötü yorumlar yazmayın hem madem beğenmediniz siteden hemen çıkın gidin yani tamam herkesin düşünce özgürlüğü var ama kalp kırma özgürlüğü yok

 3. Güzel Fakat bilgilinin dediği gibi çok “ve” harfi gereksiz yere birden çok kullanılmış bide biz kısaca yadık siz uzun yazmışsınız bu yüzden %65 iyi bir sitesiniz başarılar

 4. Siz aldırmayın kötü yorum yapanları gayet yardımcı oldu.

  DİPNOT:Eğer uzun buluyorsanız,diğer kısa deyip kolum kadar yazanlara bi bakın bence. Madem işinize yaramıyor çıkıp işinize yarayanlara bakın. Abuk subuk yorumlar yapıp insanların kalbini kırmayın.
  Benim öğretmenim en az 2 sayfa dedi, bunu yazdım üstüne diğer sitelerden ekleme yapacağım.
  Eğer öğretmeniniz size bu ödevi veriyorsa sizin bunu yapmaya aklınızın yetmesi lazım. Hiç kusura bakmayın ben böyle şeylere göz yumabilcek bil öğrenci değilim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.