Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Aralık 2021

Karadeniz ve Toros Dağları Olmasaydı Ülkemizin İkliminde Hangi Değişiklikler Olurdu Özet

Karadeniz ve Toros Dağları Olmasaydı Ne Olurdu hakkında bilgi kısaca, Karadeniz ve Toros Dağları Olmasaydı Ülkemizin İkliminde Hangi Değişiklikler Olurdu Özet.

Ülkemizin özel konumundan dolayı sahip olduğu ikliminin en büyük kaynaklarından biri Toros ve Karadeniz dağlarıdır. Bu dağlar sırasıyla Akdeniz ve Karadeniz kıyıları boyunca denize paralel olarak uzanmaktadır. Akdeniz ikliminin Türkiye coğrafyasının iç bölgelerinde görülmemesinin sebebi bu dağların Akdeniz’den gelen sıcak iklimin önünü kesmesidir.

Karadeniz’deki dağlar ise yağışlı ve nemli bir hava oluşumunu sağlar. Böylece tüm sene boyunca Karadeniz’de sıcaklık ortalaması yüksek olur. Yaz kış ılık yağmurlar yağar ve genelde ılık bir iklim bölgeye hakimdir.

Karadeniz’deki dağlar mevcut olmasaydı kuzey kesimlerimizde iklim daha soğuk olurdu. Bunun dolaylı sonucu olarak bitki örtüsü farklı olurdu. Ormanlar olmazdı.

Toros dağlarının olmadığını düşünürsek de iç kesimlerde Akdeniz iklimi yaşanacağını söyleyebiliriz. Gerçekte iç kesimlere hakim olan kırsal iklim var olmazdı.

KackarDagi_fromNorth_hory

Karadeniz ve Toros Dağları Olmasaydı Ülkemizin İkliminde Hangi Değişiklikler Olurdu Özet Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz