Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Karadeniz Bölgesinin Ülke Ekonomisindeki Yeri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Karadeniz Bölgesinin Ülke Ekonomisindeki Yeri

Ülkemiz yedi bölgeden oluşmaktadır ve her bölgenin sahip olduğu şartlara ekonomik faaliyetleri ayrı olarak yürütülmektedir. Bu sayfamızda Karadeniz Bölgesinin ülke ekonomisindeki eri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Karadeniz Bölgesinin ekonomik faaliyetlerinin başında tarım yer almaktadır. Bölgede yaşayan halkın büyük çoğunluğu tarım ile geçimini sağlar. Özellikle Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz’de ekonomi genellikle tarıma dayalıdır ancak Batı Karadeniz’de hem tarım faaliyetleri hem de sanayi ekonomiye iki koldan can verir. Karadeniz dendiğinde akla ilk olarak çay, mısır ve fındık üretimi gelmektedir.

Karadeniz Bölgesinde yaygın olan bir diğer ekonomik faaliyet ise hayvancılıktır. Hayvancılıkta en başta gelen tür sığırcılık olmak ile birlikte bölgede manda da yetiştirilen diğer bir büyükbaş hayvan çeşididir. Aynı zamanda Karadeniz Bölgesinde küçükbaş hayvancılık da gelişmişken bununla birlikte kümes hayvancılığı ve arıcılığı da görmek mümkündür.

Bölgede büyük önem taşıyan gelir kaynaklarının başında ayrıca balıkçılık ve ormancılık gelmektedir. Ülkemizdeki kerestelik tomruk üretiminin büyük kısmı bölgede sağlanırken balıkçılık denildiğinde de hamsi bölgenin en önemli gelir kaynaklarındandır.

Karadeniz Bölgesinin Gelir Kaynakları Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781