Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Karadeniz Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Ekonomik Faaliyetleri Nasıl Etkiler?

Aşağıda Karadeniz Bölgesinin coğrafi özellikleri ekonomik faaliyetleri nasıl etkiler kısaca olarak ele alacağız.

Karadeniz Bölgesi, ülkemizin en kuzeyinde bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nde coğrafi özellikler bölgeye özgü olarak gelişmiştir. Karadeniz Bölgesi’nde Karadeniz İklimi hakimdir. Karadeniz İklimi, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve bitki örtüsü üzerinde etkili olmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin coğrafi özellikleri ekonomik faaliyetleri de etkilemektedir.

Denizcilik faaliyetlerinin yapılması, ormancılık faaliyetlerinin yapılması, balıkçılık faaliyetlerinin yapılması, gemicilik faaliyetlerinin yapılması, liman ticaretinin yapılması, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yapılması da coğrafik özelliklerin ekonomik faaliyetleri etkilemesi anlamına gelmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde deniz ve orman ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle denize ve ormana dayalı ekonomik faaliyetler daha çok yapılmaktadır. Coğrafya ekonomi arasındaki ilişki bu şekildedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sedef yakobi dedi ki:

    Cok iyi Mükemmel, benim işime fazlasıyla yaradı, hazırlayanların ellerine sağlık

  2. sarp dedi ki:

    Karadeniz Bölgesinin coğrafi özellikleri tarımsal faaliyetlere ekonomik faaliyetlere yön veren başlıca kıstas olmuş. Çünkü engebeli denize kıyısı olan bu bölgede balıkçılık gelişmiş, yaylacılık faaliyeti gelişmiştir.

Yorum Yaz